banner1365

banner1345

CHP’den hükümete 'taşeron işçi' tepkisi

banner1357

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Oğulları için bir gecede yasa, yönetmelik ve savcı, emniyet müdürü, hâkim değiştirenler; iş taşeron işçilere gelince topu taca atmaktadırlar, çünkü taşeron sisteminden kendileri beslenmektedirler.”...

EKONOMİ 15.04.2014, 13:33
CHP’den hükümete 'taşeron işçi' tepkisi
banner1353
banner1375
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Oğulları için bir gecede yasa, yönetmelik ve savcı, emniyet müdürü, hâkim değiştirenler; iş taşeron işçilere gelince topu taca atmaktadırlar, çünkü taşeron sisteminden kendileri beslenmektedirler.” dedi.

Yakup Akkaya, taşeron işçilerle ilgili yaptığı yazılı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 13 Nisan tarihinde taşeron işçilerle ilgili sözlerine işaret ederek,” 16 Nisan 2014 tarihinde, taşeron çalışma ile ilgili üzerinde uzlaşma olan konuları TBMM’ye sevk edeceklerini, diğer konuları da Danışma Kurulu’nda bir kez daha görüşeceklerini belirtmiştir. Çalışma Bakanı, siyasi iktidarın taşeron işçilere yönelik yıllardır uyguladıkları taktiği bir kez daha kullanarak, yaklaşık 1.750.000 taşeron işçisine sorunlarınızı çözmeyeceğiz demektedir, çünkü üzerinde uzlaşma olamayan konu, ya da başka bir deyişle siyasi iktidarın bir türlü kabul etmediği konu muvazaalı sözleşmelerle “ucuz işgücü” olarak çalıştırılan işçilerin esas talebi olan kadroya geçirilme talepleri kabul edilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

“KAYNAK YOK SÖYLEMİ GÜNDEME GETİRİLDİ”

Akkaya, açıklamasında şunları kaydetti:

“2012 yılının Mayıs ayından itibaren işçi ve işveren taraflarıyla defalarca bir araya gelen, ancak çalışanların haklı, yasal ve meşru olan taleplerini bir türlü kabul etmeyen AKP, salt yerel seçimlerde tepki çekmemek için konuyu sürekli seçim sonrasına bırakmış, taşeron işçilere sürekli umut aşılamış, sorunu sanki çözecekmiş gibi göstermiştir. Ancak bugün gelinen noktada taşeron işçilerin asıl sorunu olan kadro sorunu yine çözülmemektedir. Çalışma Bakanlığı tarafından bugüne kadar yapılan açıklamalar ışığında taşeron işçiler kadroya alınmayacağı aşikârdır. Bunun gerekçesi olarak da yine kaynak yok söylemi gündeme getirilmektedir. Buradan başta kamuda taşeron işçilere sesleniyoruz. Bu siyasi iktidar, sizleri kadroya almayacaktır. Eğer taşeron işçileri kadroya almak isteseydi, bunun için yasa değişikliğine bile ihtiyaç yoktur. Ortada Yargıtay tarafından da onanmış, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, üniversitelerde ve hastanelerde çalıştırılanlar için kamunun asıl işlerinde çalıştıklarına ve devlet işçisi olduklarına dair kesinleşmiş yargı kararları bulunmaktadır. Bu kararlara yaklaşık 2 yıldır fiilen uyulmamaktadır. Maliye Bakanlığı suç işlemektedir. Oğulları için bir gecede yasa, yönetmelik ve savcı, emniyet müdürü, hâkim değiştirenler, iş taşeron işçilere gelince topu taca atmaktadırlar, çünkü taşeron sisteminden kendileri beslenmektedirler. Bu nedenle siyasi iktidar, yasa değişikliğine bile gitmeden bir kararla yapabileceği bu işlemi yapmamaktadır.”

BAKAN ÇELİK’E TEPKİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e tepkili olan Akkaya, şöyle devam etti:


“Faruk Çelik, İşyerlerinde ucuz işçi çalıştırmak için kullanılan taşeron sisteminde ücretleri eşitleyeceklerini, taşeron işçilere düşük ücret verilemeyeceğine ilişkin yasal düzenleme yapacaklarını vurgulamaktadır. Şimdi buradan soruyoruz: Evet işyerinde aynı işi yapan taşeron işçiye asgari ücret verirken; diğerine 3 katı ücret vermek yanlış; hastanede hemşire, tekniker, hastabakıcı asgari ücretin 3-4 katı ücret alırken; adı taşeron kendisi fiilen yukarıda işleri yapanlara asgari ücret vermek yine yanlıştır. Bunun sona erdirilmesi gerekir. Ancak, bunun için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yoktur. Mevcut İş Kanunu’na göre “İşverenin işçilere eşit işlem yapma borcu” bulunmaktadır. Ey Çalışma Bakanlığı bu kuralın uygulanıp uygulanmadığını da denetlemek senin görevindir. “Ortada bütün belgeler, kayıtlar bulunurken bu güne kadar neden denetim yapmadın? Neden, bu yasaya aykırı, insanlık onuruna aykırı olan durumu çözmedin?” Öncelikle bunu açıklamalısın.”

CHP’li Akkaya ayrıca Çalışma Bakanı’nın yine çalışanları yanılttığı ve sanki çalışanların sorununu çözüyormuş gibi davranıp işverenlerin sorunlarını çözdüğünü belirterek, “ Bunu da müfettişlerin tespit yetkilerini ellerinden alarak yapmaktadır. Mevcut yasalara göre müfettişlerin tespit kararları işçileri korumakta, muvazaalı, yasadışı, hileli çalıştırmayı önlemektedir. Bakanın kamuoyuna açıklama yaptığı şekilde mahkeme kararı olmaksızın yasadışı çalıştırma tespiti yapılamayacak olursa bu durumda bütün işverenler mahkeme süreci içerisinde bu tür yasadışı çalıştırılanları işten çıkarabilir, o işleri sonlandırabilir ve olan yine işçiye emekçiye olur. Çalışma Bakanlığı bunu açıkça bilmesine rağmen salt işverenlerin gönlünü hoş tutmak için bu değişikliği gündeme getirmektedir. Çalışma Bakanlığı’nda yarın 16 Nisan’da yapılacak olan Danışma Kurulu’nda Bakanlık tarafından işçileri, çalışanların haklarını törpüleyecek, uzaktan çalışma, geçici işçi büroları ve kıdem tazminatı fonu yine konfederasyonların önüne getirilerek, yine kırk katır mı kırk satır mı denilecektir. Amaç, işçilerin sorunlarını çözmek değildir. Amaç, bu bozuk düzenin devamını sağlamak, sermayeye ucuz işgücü cenneti sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

“ARTIK TAŞERON İŞÇİLERİ KANDIRMAYIN”

Kamuda çalışanı taşeron işçilere seslenen Akkaya, “Çalışma Bakanlığı, sözde değişiklik yaparak özde değişiklik yapmayacak, kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya almayacaktır. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması, ücret ve diğer özlük haklarının sağlanması için yeni bir yasal düzenlemeye bile ihtiyaç yoktur. Mahkeme kararlarının, mevcut yasaların uygulanması yeterlidir. Artık taşeron işçileri kandırmayın. “ dedi.
Yorumlar (0)
banner1371
banner1381
sisli
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 05:44
Güneş 07:13
Öğle 12:24
İkindi 15:01
Akşam 17:25
Yatsı 18:48