Anne baba ve eşten maaş...

Ölen anne-baba veya eş üzerinden belirli şartlar altında maaş bağlanıyor. Dul, yetim veya ölüm aylığı denen maaş detayları haberimizde...

Anne baba ve eşten maaş...
banner1314

Sosyal güvenlik sisteminde bazı durumlarda kadınlara çift maaş hakkı tanınıyor. Çift maaş, sadece emeklilere değil, dul ve yetimlere de sağlanan bir hak. Dul kavramı genellikle kadınlar için kullanılsa da, kapsama erkekler de giriyor. Çoğu kişi, aldığı maaşın kesilmesi endişesiyle ikinci hatta üçüncü maaş hakkını aramıyor. Emekli, hangi sigortalılığa tabi olursa olsun vefat eden eşi nedeniyle dul aylığı alabiliyor. Örneğin, SSK emeklisi bir kadın, vefat eden Bağ-kur emeklisi eşi nedeniyle dul aylığı alabiliyor. Vefat eden eş de SSK ya da Bağ-Kur'lu ise dul emekli eş maaşın yüzde 50'sini alıyor. Vefat eden eş Emekli Sandığı'na tabi memur ise dul aylığı maaşın %75'i oluyor.

Bazı durumlarda emekli kadının üç farklı emekli maaşı alma hakkı doğuyor. Peki bu nasıl oluyor? Çalışmasından dolayı emekli olan bir kişi, Bağ-Kur emeklisi kocanın vefatı nedeniyle dul aylığı alabiliyor. Emekli Sandığı'ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine ise yetim aylığı da elde edebiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor.

İşte detaylar:

Eşini kaybeden bir kişinin dul aylığı alabilmesi, başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam eder.

Baba veya annesini kaybeden bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanır.

Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak bir malül durumu mevcut ise o zaman yaşına bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı alabilir.

Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alır.

Evlenirse ya da bir işe girerse aylık kesilir. Boşandığında ya da işten ayrıldığında aylık yeniden kendisine bağlanır.

Hiçbir geliri, mal varlığı bulunmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne-babası, ölüm aylığı adı altında maaşa bağlanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300