banner1223

Albayrak: Kobilere yeni paket

12 bankanın katılımıyla oluşturulacak paketle, kobilere yeni bir kredi paketi açılacak. Paket toplamda 25 milyar lira olacak.

banner1227

Bakan Albayrak'ın bugün KOBİ'ler için yeni bir kredi paketini duyuracak.

MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda konuşan Albayrak 12 bankanın katılımıyla oluşturulacak paketle yeni bir kredi fonu yaratılacağını paylaştı.

125 MİLYONLUK KOBİ'DE FAYDALANACAK

Yeni yıldan itibaren 'Alacak Sigortası' uygulamasını başlattıklarını da belirten Albayrak "Ticari alacak sigortasıyla satıcı firma konumundaki KOBİ ile ondan alım yapan alıcı arasında herhangi bir teminata bağlanmamış yurtiçindeki vadeli satışlardan doğan alacakların ödenmeme riskine karşı teminat sağlıyoruz" ifadesinde bulundu. Aşama aşama kobilere verilecek olan kredi fonunun ilerleyeceğini de aktaran Bakan 125 Milyon liraya kadar olan KOBİ'lerin de sigorta kapsamına gireceğini belirtti.

Bakan Albayrak, makro ekonomide elde edilen iyileşmeleri vatandaşa ve sektörlere yansıtmaya devam ettiklerini aktardı. İlk günden bu yana piyasalar ve farklı paydaşlarla kurulan etkili ve şeffaf iletişime karşın, birilerinin sürekli negatif algıyı hakim kılmaya çalıştığına değinen Albayrak, şunları ifade etti: "Hiçbir şekilde, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Bütçe disiplini konusundaki sıkı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bütçede öngördüğümüz ya da bütçede ortaya koyulan esneme alanları dışında hiçbir yeni alan yoktur. Mali disiplin bugüne kadar ekonomik başarılarımızın en önemli çıpalarından biri oldu ve bu şekilde de kalmaya devam edecek." 2018 yılı ve 2019'un ilk çeyreğine ait büyüme verilerinin birilerinin hayal ettiği gibi '5-10 küçülme' olmadığını aktaran Albayrak, "Piyasalar çok daha sağlam karşı cevap vermeye başladı" açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148