banner1317

İşte yeni eğitim sistemi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tanıtılan yeni eğitim sisteminin detayları belli oldu. Yeni sistemde, beden eğitimi, resim ve müzik dersleri lise öğrencileri için zorunlu ders olmaktan çıkarılırken, sağlık bilgisi ve trafik kültürü de ortak dersler arasında yer almayacak.

İşte yeni eğitim sistemi!
banner1314

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından dün yapılan 'Ortaöğretim Tasarım Toplantısı' etkinliğinde yeni ortaöğretim modeli tanıtıldı. Yeni eğitim sisteminin 2020 yılının eylül ayından itibaren 9. sınıflarda uygulanmaya başlayacağı öğrenilirken, yıllara göre kademeli bir şekilde yeni eğitim sistemine geçileceği belirtildi. Yeni sistemde bütün öğrencilerin girdiği zorunlu ders sayıları düştü. İşte yeni eğitim sisteminde ortak ve seçmeli ders sistemi...

- 9. sınıfta ortak ders sayısı 13'ten 6'ya, 10. sınıfta 12'den 3'e, 11. sınıfta 8'den 3'e, 12. sınıfta ise 7'den 3'e indirilecek. Bütün sınıflarda işlenecek olan ortak ders sayısı 2 olurken, bu dersler ise Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak belirlendi. 

- Yeni modelde 9. sınıfta Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Sağlık Bilgisi, Trafik Kültürü zorunlu ders olmaktan çıkarıldı. Ayrıca Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri yerine de birinci dönemde Doğa Bilimleri Deneyimi, ikinci dönemde Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri, Tarih ve Coğrafya yerine ise birinci dönemde Sosyal Bilimler Deneyimi, ikinci dönemde Sosyal Bilim Çalışmaları dersi getirildi.

- 9. sınıfta ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil 1, Matematik Uygulamaları 1, Doğa Bilimleri Deneyimi ve Sosyal Bilimler Deneyimi olarak belirlendi. 10 ve 11. sınıfta ise ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı ve Uygulamaları dersi oldu. 12. sınıfta ise ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak belirlendi.

- Öğrenciler ortak dersler dışında ise 10, 11 ve 12. sınıflarda Yabancı Dil, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler gruplarından da bir ders seçmek zorunda olacak. Yani bu ders grupları ortak dersler arasından olsa da öğrenciler söz konusu gruplardan en az 1 ders seçmek zorunda olmaları nedeniyle lise boyunca Matematik, Fen ve Sosyal Bilim derslerini görmeye devam edecek. Ancak yeni sistemle birlikte öğrencinin kendi kişisel ders programını oluşturmasına imkan tanınacak. Lise öğrencilerinin, ders seçme ve kariyer planlama konusunda yardımcı olması için rehberlik sistemi daha efektif kullanılacak.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308