doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Ebeveyinler Dikkat! Çocuğunuzdaki Tramvalar O Hastalığa Sebep Olabilir

Ebeveyinler-Dikkat!
Daha Fazla Göster

Ebeveyinler Dikkat! Çocuğunuzdaki Tramvalar O Hastalığa Sebep Olabilir Aslında hırsızlık yapan birçok kişinin  çaldığı şeye ihtiyaç duyduğundan değil kleptomani hastalığı olduğu için yaptığı biliniyor.

Uzmanlar kleptomani konusunda ebeveyinleri uyarıyor. Bu hastalığın sebebi çocukluk tramvası olabildiği konusunda dikkatli olmaları gerektiğini  belirtiyor. Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uzmanlar, kişide olumsuz ruh halini azaltmak veya bastırılmış öfkenin göstergesi olarak böyle bir semptom geliştiğini vurguluyor. Kleptomanin hırsızlık ile eş anlamlı olmadığının altını çizen uzmanlar, dürtü kontrol bozuklukları adı altında sınıflandırıldığını ve kişinin çalma dürtüsünü engelleyememe hali olduğunu belirtiyor.

Kleptomani Nedir?

Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Habib Erensoy, halk arasında “çalma hastalığı” olarak da bilinen kleptomaniyi, “maddi değeri çok yüksek olmayan değersiz ve pek işe yaramayan eşyayı çalmak” olarak tanımlıyor.

Doç. Dr. Habib Erensoy, “Çocuklukta değersiz eşyayı çalmak, çocukluk hatası olarak algılanabilir ve genellikle bu davranış ilerleyen yaşlarda ortadan kalkar. Erişkin dönemde bu olumsuz davranışın (hırsızlık) hem ahlaki hem cezai sorumluluğu elbette ki fazladır.” diyor.

Kleptomaninin hırsızlık ile eş anlamlı olmayıp ruhsal bir hastalık olan dürtü kontrol bozuklukları adı altında sınıflandırıldığını kaydeden Doç. Dr. Habib Erensoy, kleptomanları ve davranışlarının şu şekilde açıklıyor:

Hırsızlıktan farklı olarak kişinin sosyokültürel, dış görünüş ve ekonomik durumuyla uyumsuzdur.
Kişi genelde çalma davranışına karşı aşırı istek duyar.
İşine pek yaramayan, parasal değeri fazla olmayan ıvır zıvır nesneleri alım gücü olduğu halde çalar.
Çalma dürtüsünü engelleyemez.
Kişi, çalma davranışının olumsuz sonuçlarını farkındadır.
Bu davranışının sonucunda utanç, sıkıntı duyduğu halde dürtülerine karşı koyamaz.
Tüm bunlara rağmen benzer davranışı tekrarlar.

619765112af1071e182368f7 Sağlık

Kleptomaninin nedenlerine değinen Doç. Dr. Habib Erensoy, durumu psikanalitik kurama göre şu şekilde açıklıyor:

Psikanalitik kurama göre, kleptomanide her an haz almayı isteyen alt benlik ve kişiye sınır koyan üst benlik arasında kalan benlik dengeyi sağlayamıyor.
Üst benliğin acımasız etkisi artmış ve kişi, kendisini cezalandırmak, suçlamak için çalma eylemlerine başlıyor.
Freud’a göre, bireyin bastırılmış çatışmaları rol oynuyor.

Kleptomani yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu kaydeden Doç. Dr. Habib Erensoy, “Kişi olumsuz ruh halini azaltmak veya bastırılmış öfkesinin göstergesi olarak böyle bir semptom geliştirebiliyor” dedi.

Doç. Dr. Erensoy, kleptomaninin depresyon, kişilik bozuklukları, Dissosiatif Bozukluk ve takıntı hastalıkları gibi psikiyatrik hastalıklarla beraber veya epilepsi, demans ve bazı beyin tümörleriyle görülebildiğini kaydediyor.

Ebeveyinler Dikkat1 Sağlık

 

Doç. Dr. Erensoy, kleptomani tedavisi için şu açıklamada bulunuyor:

Kleptomani, dürtüselliği azaltarak ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkları tedavi ederek kontrol altına alınabilir. Travmatik yaşantıları olanlarda psikoterapi, belirtileri azaltır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir