e-Devlet Çalışma İzin Belgesi Nasıl Alınır? Sokağa Çıkma Yasağı (Muafiyet) Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

e-devlet-calisma-belgesi-alma
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

e-Devlet Çalışma İzin Belgesi Nasıl Alınır? Sokağa Çıkma Yasağı (Muafiyet) Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir? 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanmayla birlikte vatandaşlar “e-Devlet Çalışma İzin Belgesi Nasıl Alınır? Sokağa Çıkma Yasağı (Muafiyet) Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?” sorularının yanıtlarını aramaya devam ediyor. İşte yanıtı…

Çalışma izin belgesi nereden ve nasıl alınır sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. 29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs tarihine kadar sürecek olan tam kapanma döneminde sokağa çıkma yasağından muaf olacak olan kişi ve kurumlarda açıklandı. Muafiyet listesinin İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile duyurulmasının ardından Cuma-Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayacak şekilde bir önceki yasak döneminde olduğu gibi işveren tarafından düzenlenecek olan çalışma izin belgeleri geçerli olacak. Pazartesi gününden itibaren ise e-Devlet üzerinden çalışma izin (muafiye) belgesi almak zorunlu! Bu uygulama ile 17 günlük kapanma sürecinde sadece gerçekten çalışmak zorunda olan kişilerin sokakta olması ve bu konuda ihmal yaşanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Peki e-Devlet üzerinden çalışma izin belgesi nasıl alınır?

E-DEVLET ÇALIŞMA İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet Çalışma izin belgesi almak için e-Devlet ekranı üzerinden giriş sağlamak gerekiyor. Bunun için bir e-Devlet şifrenizin olması elbette zorunlu! e-Devlet şifreniz yoksa İnternet Bankacılığı ile giriş adımlarını da takip ederek e-Devlet’e giriş sağlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra başvuru ekranı üzerinden çalışma izin belgesi kapsamında sizden istenen bilgiler ve adımları takip ederek Çalışma izin belgesi alınabiliyor.

E-DEVLET ÇALIŞMA İZİN BELGESİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Görev Belgesi Düzenlenmesi Genelgesi’nde şu detaylar yer aldı;Başvuruda bulunacak çalışanın e-başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla Ek-1’de örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecek. e-başvuru sitemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

İşyeri/firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde/firmada çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan, Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, sorumlu olacak.

Düzenlenen görev belgesi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personelin yanında bulundurulacak ve yapılacak kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilecek. e-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacak. Bu noktada esnaf, sanayi ve/veya ticaret ile ziraat odaları başta olmak üzere ilgili meslek odaları tarafından gerekli rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek ve faaliyet alanlarındaki işyerlerinin/firmaların bilgilendirilmeleri ve kurallara uymaya teşvik edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir