Ehliyet ve kimlik kartı birleştirme işlemi için ilk adım olarak en yakın Nüfus Müdürlüğü'nden randevu almanız gerekiyor. İşlem adımları şu şekilde:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Al sayfasını ziyaret edin.

"TC Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Ekleme" seçeneğine tıklayın.

Çıkan ekranı onaylayarak kişisel bilgilerinizi girin ve il-ilçe seçimi yapın.

Randevu saatinizi belirleyin ve gerekli belgeleri hazırlayın.

Randevunuzdan sonra yeni kimlik kartınız ve sürücü belgeniz hazır ise, ek bir belgeye ihtiyaç duyulmaz. Nüfus Müdürlüğü'nde işleminiz tamamlandıktan sonra birleştirilmiş kimlik kartınız birkaç gün içinde adresinize gönderilecektir.

Birleştirme işlemi tamamen ücretsizdir. Ancak yeni ehliyet almak için 15 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücreti vergi dairelerinden, online platformlardan veya bankalardan ödeyebilirsiniz.

Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor

BİRLEŞTİRME İŞLEMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Eski kimlik ve ehliyetiniz varsa, önce yeni kimlik başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yeni kimlik başvurusu için gerekli belgelerle nüfus müdürlüğüne başvurduktan sonra, ehliyet ve birleştirme işlemi için randevu alabilirsiniz.

Birleştirme işlemi için hem kimliğinizin hem de ehliyetinizin yeni olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması ve harç bedelini ödediğinizi gösteren belgenin yanınızda bulundurulması önemlidir.

Bu düzenleme ile vatandaşların hayatı büyük ölçüde kolaylaşacak ve kart karmaşası sona erecek ayrıca cüzdanlarda kart fazlalığı derdi sona ermiş olacak.

Kaynak: kamusonhaber