banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Üzümcü Rusya’da konuştu: Kimyasal silahların üçte ikisi Suriye'den çıkarıldı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Suriye’deki kimyasal silahlar rezervinin üçte ikisinin ülkeden çıkarıldığını kaydetti.Moskova’ya resmi ziyarette bulunan Üzümcü, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na...

DÜNYA 14.04.2014, 18:53
Üzümcü Rusya’da konuştu: Kimyasal silahların üçte ikisi Suriye'den çıkarıldı
banner1343
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Suriye’deki kimyasal silahlar rezervinin üçte ikisinin ülkeden çıkarıldığını kaydetti.

Moskova’ya resmi ziyarette bulunan Üzümcü, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi (MGİMO) öğrencileriyle bir araya gelerek Suriye ile ilgili konulara değindi. Rusya ve ABD’in Suriye’den kimyasal silahların rezervinin çıkartılması için gerekli malzeme ve ekipman sağladığını ifade eden OPCW Genel Direktörü, “Tüm cephaneliğin yaklaşık üçte ikisi çıkartılmış bulunuyor. Böylece çıkartılan zehirli maddelerin oranı yüzde 65,1. Üstelik bunların yüzde 57,4’i öncelikli maddeler (daha tehlikeli). Önemli olan bunun hızlı şekilde yapılması. 2014 yılının ortalarına doğru yetişmeye çalışıyoruz. Umarız, bu misyonun başarılı şekilde gerçekleştirilmesi, Suriye ihtilafının çözümüyle ilgili ortak çabalara katkı sağlayacak.” dedi.

Rusya ve ABD’in kimyasal silahların imha edilmesi için ellerinden geleni yaptığını vurgulayan Üzümcü, “Rusya, cephaneliğinin yüzde 78’i imha etmeyi başardı. Bu önemli başarı.” şeklinde konuştu.

Üzümcü, kimyasal silahların kullanılmasının uluslararası norm ve standartlara aykırı olduğunu hatırlatarak, henüz anlaşmaya taraf olamayan 6 ülkeyi de (Angola, Mısır, İsrail, Kuzey Kore, Myanmar ve Güney Sudan) sözleşmeye katılmaya davet etti.

Öte yandan OPCW Genel Direktörü Üzümcü, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşerek ikili işbirliği konularını ele aldı.
Yorumlar (0)
13°
açık
Namaz Vakti 22 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59