Dünyada 152 milyon çocuk işçi var

Dünyada 152 milyon çocuğun ailelerine katkı sunabilmek için çalışmak zorunda olduğu öğrenildi. Çocuk işçilerin yaklaşık olarak yarısı tehlikeli koşullarda ve emekleri istismar edilerek çalıştırıldığı belirtildi.

Dünyada 152 milyon çocuk işçi var
banner1314

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında salı günü Köln'de yapılan açıklamada, dünya üzerinde her 10 çocuktan biri çalışıyor. Afrika ve Asya kıtalarında bu oran daha da yüksek.

Yapılan açıklamaya göre, çalışan çocukların yarıya yakınının (73 milyon) tehlikeli çalışma koşulları ile karşı karşıya olduğuna ya da emek istismarına maruz kaldığına vurgu yapılarak, hükümetler, işletmeler ve sivil toplum kuruluşlarına çocuk işçiliğiyle etkin mücadele çağrısında bulunulduğu öğrenildi.

Çocuk işçiliğiyle mücadele için küçük yaştakilerin çalışmalarına yasak getirmenin yetersiz olduğunu belirten UNICEF Almanya Müdürü Christian Schneider, "Çocukların istismarlara karşı etkin şekilde korunabilmesi için bu çocukların yaşam koşullarının düzeltilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300