Hilas Otel

Çelik İnşaat

Belediye köpek havlamasını yasakladı

Kuzey Fransa'da bir kasaba belediyesi oldukça ilginç bir yasakla gündemde. Kasabadaki gürültüyü azaltmak istene belediye köpeklerin havlamasını yasakladı.

Belediye köpek havlamasını yasakladı

Pazartesi gününden itibaren Feuquieres kasabasındaki "uzayan ve tekrarlayan" bir halde havlayan köpeklerin sahiplerine 68 euro para cezası kesilecek.

Belediye Başkanı Jean-Pierre Estienne yasağı kasabada "gece gündüz havlayan" ve "katlanılmaz bir durum" haline gelen köpeklere karşı aldıklarını ifade etti.

Fakat yasak, hayvan hakları savunucularından yoğun tepki aldı.

Estienne La Parisien gazetesinde yer alan açıklamasında "Amaç köpekleri yasaklamak değil. Tek bir havlamada insanlara ceza kesmeyeceğiz. Kasabanın köpeklere karşı bir tutumu yok ama köpek sahibiyseniz, hayvanı eğitmelisiniz de" dedi.

Belediye Meclisi'nin ay başında aldığı karara göre, kapalı yerlerde, durduracak kimse olmadan tutulurken, "uzun ve tekrarlayan bir şekilde" havlayan köpeklerin sahiplerine cezası uygulanacak.

Havlayan köpeklerin davranışları, Feuquieres'in 1400 sakininin "dinlenmesini ve rahatlamasını" engellerse de köpekler kapalı alanlarda muhafaza edilecek.


Kurarı ihlal eden köpek sahipleri, aleyhlerinde gerçekleştirilen her şikayet başına para cezasına çarptırılacak.

Karar, kasaba halkının özellikle bir köy sakinine karşı yaptığı şikayetler sonucunda yürürlüğe girdi.

Estienne "Bu kadının bazıları büyük, birkaç köpeği var. Kendisiyle konuşmaya çalıştık ama sonuç alamadık. Bu kararı başka bir çare olmadığından aldım. Hiçbir şey yapmadan duramazdım" dedi.

Hayvan Hakları Savunma Birliği'nin Başkanı Stephane Lamart da "O zaman, Pazar sabahı kiliselerin çanlarını da yasaklayın. Köpeklerin ağzı varsa, havlamaları için" şeklinde konuştu.

Lamart, belediyenin kararını yerel mahkemeye götüreceklerini de ifade etti ve "Hiç sabahtan akşama kadar havlayan bir köpek görmedim." dedi.

Fransa'da daha önce de köpek havlamasına yasak, gündem olmuştu. 

2012'de ülkenin güneybatısındaki Sainte-Foy-la Grande'de aşırı köpek havlaması "kamu düzenini" bozduğu sebeiyle yasaklanmıştı.

PEKİ KÖPEKLER DURDURULABİLİR Mİ?

Havlamak, çoğu köpek için normal bir iletişim şekli.

Köpek havlamalarının ses seviyesi değişiyor, fakat bazıları 100 desibelden fazla, fabrikalardaki makinelerden daha çok ses çıkartabiliyor.

113,1 desibellik ses seviyesinde havlayan Avusturalyalı Golden Retreiver cinsi Charlie adlı köpek, dünya rekorunu kırmıştı.

Köpekler birçok sebepten dolayı havlayabiliyor. Bunlardan en önemlileri dikkat çekmek, tehlike olarak algıladığı bir durumu savuşturmak ve kaygıyı ifade etmek şeklinde yer alıyor.

Köpek Davranış Uzmanı Jenna Kiddie "Havlamanın kendisini çözmek yerine, buna neden olan durumu araştırmak önemli." diyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER