Alman Anayasa Mahkemesi Suudilere tank satışı kararını açıklayacak

Almanya’nın silah ihracatının daha şeffaf olması gerektiği konusunda Yeşiller Partisi’nin aylar önce yaptığı başvuru nihayet bugün Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanacak.Yeşiller Partili milletvekilleri Hans-Christian Ströbele,...

Alman Anayasa Mahkemesi Suudilere tank satışı kararını açıklayacak
banner1314
Almanya’nın silah ihracatının daha şeffaf olması gerektiği konusunda Yeşiller Partisi’nin aylar önce yaptığı başvuru nihayet bugün Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanacak.

Yeşiller Partili milletvekilleri Hans-Christian Ströbele, Claudia Roth ve Katja Keul, Suudi Arabistan’a tank satışı konusunda onay veren Federal Güvenlik Konseyi’nin (FGK) yeterince kendilerini bilgilendirmediğini öne sürüp soluğu Karlsruhe’de almıştı.

2011 yılında gündeme gelen 200 adet Leopard 2 türü tank satışına yönelik Federal Meclis’e verdikleri soru önergesinde Federal Güvenlik Konseyi’nin gizlilik kararı gerekçe gösterilerek Yeşiller’e satışla ilgili ayrıntılı bilgi verilmemişti.

Milletvekili haklarının ihlal edildiğini öne süren muhalefet partileri, FGK’nın kararlarının daha şeffaf olması gerektiğini düşünerek, Karlsruhe’nin bu konuda hüküm vermesini talep etmişti.

Aylardır Anayasa Mahkemesi hakimlerinin önünde bekleyen başvuru nihayet bugün karara bağlanıyor.

Daha önce de koalisyonun küçük ortağı Sosyal Demokratlar’ın (SPD) lideri Sigmar Gabriel’in Suudi Arabistan’a tank satışı konusunda veto koyduğu ve satışın halen gerçekleştirilemedi iddia edilmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312