Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılında çıkan koronavirüs dünyada milyonlarca insanın can kaybına neden olmuştu. Ülkemizde ilk kez 2020 mart ayında görülen koronavirüs 2022'nin sonlarına kadar etkisini sürdürmüştü. Geçtiğimiz mayıs ayında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel olarak yaklaşık 7 milyon insanın ölümüne neden olan Covid-19’un artık küresel bir sağlık acil durumunu temsil etmediğini duyurmuştu. Tam maskelerden kurtulduk derken, DSÖ koronavirüsün yeni varyantı Eris hakkında açıklamada bulundu.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19'un "BA.2.86" varyantına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "DSÖ, taşıdığı çok sayıda mutasyon nedeniyle bugün Covid-19'un BA.2.86 varyantını 'gözlem altındaki varyant' olarak belirledi. Şimdiye kadar, birkaç ülkeden varyantın yalnızca birkaç örneği rapor edildi." 

TAKİP EDİLİYOR

Bu varyantı ve yayılma boyutunu anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç olduğu ancak mutasyonların sayısının dikkat çekici olduğu kaydedilen açıklamada, "DSÖ, daha fazlasını öğrendikçe ülkeleri ve halkı güncelleyecek." ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, DSÖ'nün şu anda 3 "izlenmesi gereken" ve 7 "gözlem altındaki" Covid-19 varyantını takip ettiği de belirtildi.

Covid-19'un yayılmaya ve mutasyona uğramaya devam ettiği hatırlatılan açıklamada, DSÖ'nün Covid-19'un daha iyi takibi ve raporlanması için ülkelere yaptığı çağrısı tekrarlandı.

İSTİKRARLI ARTIŞ SÖZ KONUSU

DSÖ, 9 Ağustos'ta Eris varyantına ilişkin bir rapor yayımlamıştı.

Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olduğu belirtilmiş, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere vergisiz telefon düzenlemesini açıkladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere vergisiz telefon düzenlemesini açıkladı!

Mevcut kanıtlara dayanarak Eris'in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirilmişti.

Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.