Avrupa Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerine çıkarak 50 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini 7.kez yüzde  14'te sabit tutması sonrasında Dolar/TL güne yine rekorla başladı.

 Sabah saatlerinde 17,80 lirayı aşarak 2022 yılının en yüksek seviyesine çıkan dolar daha sonra 17,75 seviyerine indi. Merkez bankalarının faiz kararlarının damga vurduğu haftada son gün yurt içinde tarımsal girdi fiyatları ve finansal hizmetler güven endeksi takip edilecek. Yurt dışında öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri öne 
çıkıyor. 

FAİZ KARARLARI SONRASI GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Avrupa Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerine çıkarak 50 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 14'te sabit tutması sonrası önemli bir değişim gözlenmeyen dolar/TL bu sabaha yeni bir rekorla başladı. Kur bu sabah 17.90 seviyelerine yakın seyretti ve şu an 17.72 seviyesinde. 

EURO 18.16 LİRA SEVİYELERİNİ GÖRDÜ 

Euro/TL 18.16 seviyelerini görmesinin ardından şu an için 18.05 bölgesinde denge durmuş durumda. 

MERKEZ BANKASI FAİZİ YÜZDE 14'TE SABİT BIRAKTI 

Merkez Bankası,kontrolden çıkan enflasyona rağmen,para politikasını sıkılaştırmayacağı duruşundan 7'inci toplantıda da taviz vermedi. Politika faizi %14'te sabit. Açıkcası piyasa;cari dengenin bozulduğu ve portföy çıkışlarının devam ettiği bir konjonktürde,genişleyici para,maliye ve gelirler politikaları uygulanılırken,liralaşmayı teşvik eden politikalarla kurdaki yükselişin kontrol altına alınacağını ve enflasyonun düşürüleceğine pek inanmıyor. JP Morgan faiz toplantısı sonrası paylaştığı notta, "TCMB'nin enflasyonla mücadelede etkinliği kanaatimizce şüpheli olan makro ihtiyati tedbirlere devam edecek. " ifadelerine yer verdi.

ECB YENİ KRİZ ARACINI NASIL KULLANACAK? 
 
Negatif faiz dönemini sonlandıran Avrupa Merkez Bankası,Aktarım Güvence Mekanizmasının da (TPI) onayladı.Transmission Protection Instrument,öncelikli bir enstrüman olmayacak.  Parasal aktarım bozuklarında devreye alınacak. Yani aslında hastalıklı durumlar için geçerli bir kriz aracı. ECB, kendi hataları olmadan borçlanma maliyetleri hızlı şekilde  artan Avrupa ülkelerinin devlet tahvillerini alacak. 

PARİTE BU SABAH 1.018 SEVİYELERİNDE 

Euro/Dolar ECB'nin faiz oranlarını beklentilerin üzerinde 50 baz puan artırmasının ardından 1.0275'in üzerinde bir hareket görülmesi durumunda 1.04'e doğru tepki gelme durumu yaşanabileceği düşünülüyor. Dün 1680 seviyesine kadar inen spot altında ardından direnç konumuna dönen 1708 dolar seviyelerine geldi. Analistler 1722 direnci üzerinde bir tutunma görmeden tepkilerin kalıcı olmasını beklemenin erken olacağı görüşünde. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi!

PETROL FİYATLARI TOPARLANIYOR

Petrol fiyatları dünkü sert düşüşün ardından yeni günde yeniden toparlanışa geçti. Brent petrol 105 dolara yönelmiş durumda. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.