Akaryakıta zam geliyor iddiası! Akaryakıta zam geliyor iddiası!

Ekonomist Murat Sağman, bir kanalda yaptığı açıklamada, 27 Haziran'da Merkez Bankası tarafından açıklanacak faiz kararı öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Sağman, piyasada Eylül ayında faiz indirimi beklentisi olduğunu ancak bu indirimin Eylül'de gerçekleşmeyeceğini belirtti.

ENFLASYONUN DÜŞMESİ ZAMAN ALACAK

Sağman, faiz indirimleri başladığında dolar kurunun artacağı öngörüsünde bulundu. Sağman, enflasyonun düşmesinin zaman alacağının ve faiz indirimlerinin ekonomik dengeleri bozduğunun altını çizdi.

EKİM AYINI İŞARET ETTİ

Ekonomist, doların en erken Ekim ayında yükseleceğini belirtti. Ayrıca, Eylül ayında Merkez Bankası'nın faiz oranlarında bir indirime gitmesini beklemesine rağmen, bu indirimin gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Sağman, faiz indirimlerinin başlaması durumunda döviz kuru üzerindeki baskının artacağını ve bu durumda enflasyonu düşürmenin zaman alacağını belirtti.

Sağman'a göre, faiz oranlarında yapılacak indirimler kısa vadede döviz kurlarında dalgalanmalara neden olabilir ve enflasyonun azalması için daha uzun bir süre gerekebilir. Konuyla ilgili ünlü ekonomist, “İşimiz çok zor. Faiz indirimiyle bütün dengeleri bozduk. Bunu toparlamak sadece faiz yükseltmekle olmuyor” ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER