doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Doğalgaz Zammı Sonrası Dikkat Çeken Açıklama! Üretim…

Doğalgaz-Zammı-Sonrası-Dikkat-Çeken-Açıklama!-Üretim...
Daha Fazla Göster

Doğalgaz Zammı Sonrası Dikkat Çeken Açıklama! Üretim… Doğal gaza gelen zamların ardından   şirketlerden üretimin durabileceği yönünde açıklamalar geldi. detaylar haberimizde…

BOTAŞ tarafından dün yapılan açıklamada sanayi aboneleri için geçerli olacak doğal gazda tarifeye yaklaşık yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık yüzde 46 zam yapıldı. Şirketler zammın maliyetler açısından baskı yarattığını belirterek açıklama yaptı. Akenerji CEO’su Serhan Gençer ise şirketlerin üretime ara verebileceğini öngördü.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit kaldı. Yeni tarifenin bildirilmesinin ardından şirketlerden, konuya ilişkin açıklamalar geldi.

“ŞİRKETLER ÜRETİME ARA VEREBİLİR”

Akenerji CEO’su Serhan Gençer: Artan fiyatlarda kuraklık ana sebep, bu sene yıllık bazda elektrik talebi yüzde 8 artsa da önümüzdeki günlerde talep azalacağından ötürü çift haneli artış olmasını beklemiyoruz.

BOTAŞ tarafında ise paçal alım maliyeti uygulaması, fiyatların artmasına sebep oluyor. Burada BOTAŞ’ın Rusya ile enerji kontratını yenilememesi ve kış öncesinde depoları doldurma ihtiyacı da bir etmen olarak karşımızda.

Bugün itibarıyla doğal gazın maliyetinin 275 dolar seviyelerinden 475 dolara çıkması spot elektrik koşullarını baskılayacak, hatta bu süreç 2022 yılının yaz aylarına kadar devam edecek.

Hem yenilenebilir, hem termik santrali olan firmalar YEKDEM’den yararlansa da yararlanmasa da fiyat artışlarından ötürü gelirlerinde azalma yaşanacak.

Burada tavan fiyatın nerede olacağı kârlılıktaki baskıyı belirleyecek unsurlardan biri olabilir. Artan maliyetler termik santrallerin satış fiyatlarına bir kısım yansıdı fakat yansımaya devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca artan maliyetleri yansıtamama durumunda şirketler üretimlerine ara verebilir ve kâr marjı ortadan kalkabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir