Programdan öne çıkan başlıklar; 

DİŞ İPİ YÖNTEMİNİN TARİHÇESİ 

Diş ipi yöntemi eski bir yöntem tabi ki ilkel çağlarda iplerle hastaların ağzına o zaman diş fırçası yokken bile bir şey kaçtığında çıkartmak için kullanılan bir yöntemdi fakat diş ipindeki amaç iki dişin birleşim yüzeyindeki zararlı maddelere etkenlere ortadan kaldırmak bu amaçla kullanılıyor. Diş fırçasından öncesine dayanıyor diyebilirim açıkçası.

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA YÖNTEMİ

Yanlış fırçalandığı taktirde şöyle bir şey oluyor en basit örnek verdiğimizde alt üst çeneyi yuvarlak hareketlerle ya da aşağı yukarı yaptığınızda şöyle bir sıkıntı oluyor bizim amacımız her zaman diş etinde ki zararlı maddelere etkinlere dişe dişten ağız içine süpürüp gerek çalkalamayla onları ağız ortamından uzaklaştırmak oluyor. Biz bunu yukarı aşağıya yaptığımızda o zararlı maddeyi diş etinden dişe değil de dişten diş etinin içine hapsettiğimiz zaman diş taşı diş de plak oluşumu diş eti travmaları yaralanmalara sebep oluyor bu sayede dişin direncini düşürüyor çünkü dişlerimiz bir kemik içerisinde diş eti ile kaplı oraya gelen zararlı madde orayı yavaş yavaş yıpratınca böylece hastalarda diş eti çekilmesi işte dişlerin hareketlenmesi mobilite dediğimiz sağlamlaşmaması gibi etkenlere yol açıyor.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ

Genellikle şöyle oluyor biz diş taşı temizliğini 6 ayda bir minumum öneriyoruz ya da yılda bir öneriyoruz. Fakat şöyle bir durum var diş taşı temizliğine hasta ne zaman gelmek istiyor hasta bir gün sabah kalkıyor ağız diş sağlığı bakımı iyi değil bir ağız kokusu ile uyanıyor ve o an bunalım yaşıyor yani çevresinde belki önemli bir toplantı belki aile yemeğinde o ağız kokusunu insanlarda sonuçta hapsoluyor insanlara da temas ediyor o koku ister istemez yakın mesafede durduğunuzda bu sayede bu sefer o ağız kokusu olunca benim diyor ağızım kokuyor çözüm bulmam lazım diyor. Ağız kokusun tek etkeni diş taşı değil tabi ki çürük oluşumu, derin çürükler bunlarda sebep oluyor ama çoğunlukla diş taşlarının birikmesi ve o plakların kokuya sebep olması oluyor. Hastalar bunu fark edince zaten hocam ağız kokum var diş taşı temizletmek istiyorum geliyor bakıyoruz diş taşı olan hastaların çoğunda sigara kullanmayan kesim baya bir az sigara kullanan hastalarda çok fazla renklenmeye sebep oluyor kahverengi sarı renklenmeler hastalar genellikle bundan şikayetçi oluyor gülemiyorum, ağızımı kapatmak zorunda kalıyorum, utanıyorum gibisinden doğu diş taşı temizliği yapıldığında bu sorunların hepsi ortadan kalkıyor ama hiçbir zaman diş hekimliğinde diş taşı temizliği yüzde yüz yeterli bir tedavi değildir çünkü bunu derken şunu demek istiyorum hastalar mutlaka ağız sağlığı ve diş bakımına önem göstermeli yani biz bir arabayı ne kadar yıkarsak yıkayalım hasta o çöpü arabada biriktirişe bu temiz bir araba olmaz onun gibi düşünebiliriz hastalar desteklemesi gerekiyor ağız ve diş sağlığı bakımı ile birlikte. 

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNDE ERKEN MÜDAHALE

Diş taşının verdiği zararlar neticesinde hatta çok sık duyarsınız dişlerim çekildi, kemiklerim çekildi, diş etlerim çekildi şimdi orda zararlı hücreler biriktiği zaman dişin içinde tutan kemik yıkımı başladığında diş eti çekiliyor ve böylece dişin görünen yüzü değil kemikte de açığa çıkmaya başladığında bu diş sallanmasına diş kaybına yarın bir gün eksik dişlerin tamamlanacak tedaviye imkan vermemesi gibi bir çok soruna sebep oluyor diş taşı temizliği aslında en basit tedavi ileri seviye bakımsız hastalarda ve çeşitli diş etleri iltahaplanması olan hastalarda cerrahi müdahalelere kadar gidebiliyor. 

İMPLANT NEDİR?

İmplant tedavisi dediğimiz bizim bir veya birkaç bölgesel diş kayıplarımızda kemik içine titanyum veya benzeri vücuda doku uyumu olan maddelerden oluşan halk arasında maalesef ki vida olarak bilinen kemik içine yerleştirilen bir parçanın üzerine yapay kaplama diş eklenmesi ile birlikte ağızda normal diş fonksiyonu fonetiği estetiği gören bir madde bir parça diyebiliriz. İmplant tedavisinde genellikle diş eksiklerinde iki çeşit tedavi yapılır birincisi tekli diş eksikliği veya çoklu diş eksikliği kron köprü kaplama dediğimiz çeşitli seramik ve tam seramik, cam seramik gibi maddelerden oluşan o dişle yandaki dişlerin aşındırılarak üstüne o aradaki dişleri kapsayacak şekilde bir malzeme ile birlikte normal diş fonksiyonu kazandırmasıdır ama bunun niyetine hastalara bizim önerdiğimiz yan dişlerin hasarlanması yerine sonuçta sağlam dişlerin çok aşınmasını istemeyiz bunun yerine implant tedavisine ilk olarak cerrahi bir işlemle o kemiğin içine vida şeklinde görünümlü implant dediğimiz implantı yerleştirerek onun sonrasında kemiğe iyice bütünlük sağlayıp doku uyumunu  sağladıktan sonra üst yapı dediğimiz üst diş kısmı krom kısmının yapılması ile oluşuyor. İmplant tedavisi doğal dişe en yakın diş sayılabilir fonksiyon fonetik estetik ve kozmetik açıdan gerçekten dünyada çok gelişmiş bir tedavi artık yaklaşık bir 35 yıldır 30 yıldır implant tedavileri yapılıyor ama inanılmaz bir gelişmişlik ve inanılmaz bir doku uyumu mevcut implant aslında oraya konulan şeyin adı değil bugün beyinde de implant var kalpte de implant yerleşimi var. Oraya koyulan madde varlığın adı implant tedavisi implant tedavisini şöyle öneriyoruz hastalara implant tedavisi yapıldıktan sonra sonuçta orası kendi dişi değil ama normal diş gibi bir bakım sergilersek biz orada ki implant ne kadar güçlü tutarsak hasta o kadar uzun yıllar kullanır.

DİŞ HEKİMİ KORKUSUNUN NEDENLERİ

Bizim zaten en büyük şeyimiz gece ağrısıdır gece ağrısı gerçekten iki de üçte hocam yalvarırım gel ne olur beni kurtar ne dilersen dile ile karşılaşıyoruz gece ağrısı çekilmiyor. Diş hekimi fobisinde şöyle bir durum var eskilerden kaynaklanan eskiden diş hekimi muayeneler yokken şöyle durumlar varmış berber diş çekti kasap diş çekti bunlar yaşanmış terzide dişimi aldırdım diş yaptırdım imkansızlıklar olduğu için o zamanlarda bunlar yapılmış şimdi eskiden bu kadar yaygın anestezi dediğimiz hani dişin uyuşukluğunu sağlayan ve ağrı sinirlerimizi blokaje eden durumlar olduğu için eskiden bunlar olmadığı için hastalar hep korku ile yaklaşmış bir de eskiden çocuk diş hekimi diye bir bölüm var gittiğinde çocuk diş hekiminde rahat rahat tedavini oluyorsun seni ona göre çizgi film izleterek tedavi edebiliyorlar sana bir hobi oluşturarak tedavi ediyorlar ama eskiden ne olmuş ailelerimizde işte diş hekimi otur kalkmayacaksın elini bağlayın kolunu bağlayın bu dişi çekin diye bu fobiyi çok normal olduğunu düşünüyorum. Bu arada bende diş hekimi fobisi olan bir insanım. 

İĞNESİZ UYUŞTURMA NEDİR?

Özel bir cihaz üretildi bunu bende kullanıyordum şu an kullanmıyorum ucunda kanül dediğimiz bir şey ile dişlerin uygulanan yer enjeksiyon ile uygulanmadığı yer dışında başka bir yerden uygulanarak öncesinde bir sıvıyla orayı uyuşturarak diş etini o cihazı batırarak iğne acısını vermeden öyle bir uyuşmaya sebep olan cihazlar icat edilirdi çoğu kliniklerde var ve çoğu çocuk kliniğinde kullanılıyor. Ancak yan etki riskleri var yani bugün alt arka dişlerimizin olduğu anestezi çeşidinde biz o kadar kritik bir anestezi ki bir milim dahi şaşırsak iğneyi hasta bir anda geçici yüz felcine sebep oluyor yoğum şişme ve kanmaya sebep oluyor. Bunları minumuma indirecek şekilde pratik yapmamız gerekiyor. Anatomi dersinin önemini burada görüyoruz. 

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Samsun'a geliyor Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Samsun'a geliyor

SAMSUN SAĞLIK TURİZMİ AÇISINDAN NASIL GELİŞİR?

Sağlık turizmi açısından şöyle bir durum var sağlık turizminde Türkiye’de çok büyük bir Pazar hacmi dediğimiz bir durum mevcut bu durum karşısında Samsun baktığımız zaman Türkiye’nin birçok ilinde Antalya, İzmir, Bursa, Ankara, İstanbul gibi illerde çok büyük sağlık turizmi gerçekleştiriliyor. Şimdi hasta açısından düşünelim hasta tabi ki neden gelmesin baktığınızda hem daha ucuz, hem daha kaliteli tedavi, hem tatil seyahat bu sayede hasta üç işlemi bir arada yürüttüğünde tabi ki sağlık turizmi çok daha faydalı oluyor Samsun’a baktığımızda çok başarılı hocalarımız var ve Samsun Karadeniz’in incisi sahili olsun, yerleşim alanları olsun bu sayede hastanın ilgisini çekiyor. Hastayı şöyle düşünelim ister istemez herkes ufak bir iğneden de korkar büyük bir ameliyattan da her zaman korkar bu stresi yenmesi için bu vaktini güzel bir ortamda geçirmek ister hele ki Samsun dediğim gibi Karadeniz’in incisi olduğundan deniz, doğal güzellik ve iklimsel olarak çok uyumlu bu sayede ben sağlık turizmini Samsun’a getiren hocalarımıza teşekkür ederim. İsterim ki daha çok turist çekelim oteller yapalım istihdam sağlayalım bu bir zincir gibi Samsun çok daha gelişir ve çok daha ileriye taşıyabiliriz. Sağlık turizmi açısından hasta ne oluyor hastaya gerekli şikayetleri vesaire alınıyor en doğru tedavisi belirleniyor şu şu tedaviler yapılıyor diyoruz ve kalacağı süreyi söylüyoruz. Hastaya biz önceden de gelirken söylüyoruz. Hasta geldikten sonra bir hafta mı kalacak konaklama yeri belli oluyor tedavilerini oluyor sabah tedavi akşam ise turistik seyahatlerini yaptırıyoruz. Hasta hem tedavi yaptırıyor hem güvende hissediyor hem de kafası rahat oluyor ve böylelikle tedavisi de çok başarılı oluyor. Samsun tüm bunlar için çok yeterli bir şehir ama ben mücadeleci bir insanım asla yetmez diyorum daha çok hasta çekmeliyiz diyorum. Biraz sıkıntımız havalimanı problemimiz var dış hat uçuşlarımız biraz daha genişletilirse çok daha başarılı sonuçlar alabiliriz.

SAMSUN HANGİ TURİZM ALANINA YOĞUNLAŞABİLİR?

Samsun da her köşeye yönelinebilir ama doğru zaman ve doğru yer çok önemli şimdi hastanın tedavi olduğu merkez ve konaklayacağı yer çok önemli yakın olması gerekir herhangi bir olumsuz durumda hemen destek olabilelim ve yardımcı olabilelim. Bunun dışında hastanın havalimanından transferi konaklaması hepsi bir yorgunluk bu sebeple rehberimizin çok iyi olması gerekir yer dediğinizde işte bura geliyor çevre ilçelerde gidilecek belli yerler var ama İlkadım ve Atakum özelinde insanlar rahat zaman geçirebiliyor ama her şey sosyalleşme değil tarihi kültürel gezilerimizi de ön plana çıkarmalıyız. Benim bir hayalim var baktığınız zaman diş hekimliği tedavileri, tıp tedaviler, kültür sanat etkinlikleri konaklamaları hepsi bir arada olursa hastanın hiçbir şeye ihtiyacı kalmıyor. Siz büyük bir yer yaptığında hasta birkaç adım yürüyüp spor salonuna veya bir tiyatroya gitmesi veya güzel bir restoranda yemek yemesi bu tarz durumlarda kompleksler çok önemli olabilir. Bu tarz bir kompleks yapılırsa Samsun’un değeri daha da artar. 

NEJLA KAYA 

 SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.