banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Endişeli bekleyiş... Sayı da tehlike de artıyor

banner1357

Bangladeş'in güney ve güneybatı sahillerini vurması beklenen Bulbul Kasırgası için alarma geçildi. Kasırganın tehlike seviyesinin son 24 saatte, 4'ten 10'a yükseltilirken tahliye edilen kişi sayısı da 400 bine ulaştı.

Dış Haberler 09.11.2019, 23:41
Endişeli bekleyiş... Sayı da tehlike de artıyor
banner1353
banner1375

Afet Yönetimi Bakanlığı Sekreteri Şah Kemal, yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar 400 bin kişi tahliye edildi ve 14 bölgede bulunan 1,8 milyon kişiyi barınaklara taşımak için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hava tahmini yetkilileri, saatte 74 kilometre rüzgar hızına ulaşan Bulbul Kasırgası'nın ülkenin güney ve güneybatı sahillerini vuracağını, rüzgar hızının ara ara saatte 150 kilometreye çıkacağını ve kasırgadan en fazla etkilenmesi beklenen bölgenin dünyanın en büyük mangrov ormanına sahip Khulna olacağını açıkladı.

KASIRGANIN TEHLİKE SEVİYESİ, 4'TEN 10'A YÜKSELTİLDİ

Acil Sağlık Operasyon Merkezi yetkililerinden Ayşe Akter, yaptığı açıklamada, kasırganın tehlike seviyesinin son 24 saatte, 4'ten 10'a yükseltildiğini ifade etti.

Alınan önlemler kapsamında 50 binden fazla gönüllü ve kıyı bölgelerinde yaklaşık 1600 sağlık ekibi hazırda bekletiliyor ve 5 bin civarında barınak hazır hale getirildi. Kasırga nedeniyle Chittagong ve diğer bölgelerde, halk hoparlörlerle uyarıldı, Cox's Bazar'da turistlerden otellerinden çıkmamaları istendi. Tüm sağlık personelinin izinleri de iptal edildi.

Chittagong dahil Bangladeş'in ana limanlarında tüm faaliyetler askıya alındı, balıkçı teknelerine denize açılmamaları tavsiyesinde bulunuldu.

Yetkililer, kıyı kesimlerindeki bazı bölgelerin oluşacak büyük dalgalar sebebiyle sular altında kalmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Yerel yönetimler de okul ve camilerin sığınak olarak kullanılması talimatı verdi.

Yorumlar (0)