ARTIK TÜRKİYE'DE DE KULLANILACAK

Türkiye, sıfır atık hedefine doğru ilerlerken, Avrupa'da yaygın olan plastik, metal ve cam ambalaj depozito iade makinelerini ülkeye getiriyor. 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren 5 bin noktaya yerleştirilecek olan bu makineler sayesinde her ambalaj başına vatandaşlara 25 kuruş ödenecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Çevre Ajansı tarafından yürütülen Depozito Yönetim Sistemi (DYS), 2025 yılından itibaren başlatılması planlanıyor.

Twitter (X) çöktü mü? Twitter (X) çöktü mü?

EKONOMİYE KATKI SAĞLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Başlangıçta 100 mililitreden 3 litreye kadar olan tek kullanımlık içecek ambalajları için uygulanacak olan bu sistemle, Türkiye'de yıllık olarak tüketilen 20 milyar adet cam, plastik ve alüminyum ambalajlı içeceklerin geri dönüşümü hedefleniyor. Bakanlık yetkilileri, bu sayede ekonomiye yıllık 500 milyon Euro katkı sağlanmasını öngörüyor.

İade makineleri, öncelikli olarak belediyeler, millet bahçeleri ve üniversiteler gibi noktalara kurulacak. 2025 yılı boyunca ise zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafeteryalar gibi geniş bir alana yayılacak.

BİRİKEN PARA TÜM ALIŞVERİŞLERDE GEÇERLİ OLACAK

Vatandaşlar, iade ettikleri her ambalaj için depozito bedelini Türkiye Emlak Katılım Bankası üzerinden açılan e-cüzdan hesaplarına yatırarak biriktirebilecekler. Bu biriken paralar, tüm alışverişlerde kullanılabilecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER