doğa yataks cemre
       
5s dikey izosam Mega Halı

Deltadaki Düğün Organizasyonu Eleştirildi! Kıyak mı Geçildi İddiası

Deltadaki Düğün Organizasyonu Eleştirildi! Kıyak mı Geçildi İddiası...
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deltadaki Düğün Organizasyonu Eleştirildi! Kıyak mı Geçildi İddiası KAYHAF 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, Kızılırmak Deltası’nda hayata geçirilen yasakların düğün organizasyonunu kapsamamasını sert dille eleştirerek, “Yerel seçim sponsoru restorana kıyak mı yapılıyor?” diye sordu.

 

Karadeniz Av Yaban Hayatı Avcılık Federasyonu (KAYHAF) 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hassas Koruma Alanı ilan edilen ve birçok yasağın hayata geçirildiği Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yapılan düğün organizasyonunu
sert bir dille eleştirdi. Çelebioğlu, “Bu korumalar kime niye, neye karşı yapıldı bilinmez ama yerel seçimin sponsor restoranı için bu yasak, bu koruma hiç hayata geçirilmedi. Bu restorana kıyak mı yapılıyor?” dedi.

ENGEL OLUNACAK MI?
Düğün organizasyonu yapılan restoranın, Kızılırmak Deltası’nın hassas koruma alanı ilan edilmeden kitaba uygun bir şekilde yapıldığını öne süren Çelebioğlu, şunları söyledi:
“Restorantın hemen arkasında kimsenin giremediği sazlık alanda yangın çıktı mesela. Bitmedi alan, Kızılırmak üzerinde kurulu barajlar yüzünden, ırmaklarca taşınamayan toprak yüzünden daralmaya başladı. Kızılırmak Deltası tabandan tuzlu su alıyor, denizden dolgu yapalım diyen çıktı. Kısaca 56 bin hektar alan kimin işine yaradı, kimin işine yaramadı tüm gerçekliği ile ortada. Şimdi, denetim için Ladik Komando Taburu’ndan gönderilen askerler, restoran düğün salonunun gürültüsüne engel olacak mı?”

17 delta 1 Ana Manşet

DELTA ÇÖL OLACAK

“Kızılırmak Deltası’na SAMKUŞ marifeti ile el koyup, adım adım deltanın paydaşlarına el çektirme operasyonu başlatılmıştı” ifadelerini kullanan Çelebioğlu, “Delta hassas koruma alanı ilan edilmeden önce SAMKUŞ tarafından başlatılan projeler de Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) tarafından deltaya belediyenin projesi için bir kaç doğaya uygun işe izin verildi. Öncelikle işin içinde beton yol, düğün salonu, restoran, DKMP’nin onayladığı işler arasında yoktu. Adım adım proje sessiz sedasız büyütüldü. Alandan herkes tecrit edilmeye başlandı. Köylüler kendi topraklarında ulaşım hakkını bile kaybetti. Deltadaki diken uçlu sazlar, köylüler tarafından sökülür ve çiçekçilere satılırdı. Şimdi bu söküm işi de yasak olunca, diken uçlu sazlar artış gösterdi ve deltayı çöle çevirecek” diye konuştu.

17 delta 2 Ana Manşet

BELEDİYE BANDOSU ALANI
“Binlerce yıldır bölgede bölgenin paydaşı olan avcılar olarak bir düğün salonunun gece attığı havai fişek kadar gürültü çıkaramadığımız, Samsun ekonomisine yıllardır bir düğün salonunun sağladığı ekonomiyi sağlayamadığımız için tüm Samsun kamuoyundan özür dileriz” diyen Çelebioğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün, DKMP’ye ‘Alana avcı sokarsan sana ceza yazarım diye tehdit ettiği resmi yazıyı, sponsor restorana da yazacak mı? Belediyenin kaçak evleri yıkarken bölge halkına gönderdiği boşaltın tebligatının benzerini restoranta gönderecek mi? İşin başı sonu paydaşların görmezden gelindiği delta yönetim planına dahi dahil edilmeden sır gibi saklanan delta yönetim planını şimdi herkes görmüş oldu. Bu işin arkasında kim varsa deltanın vebali, milletin ahı üzerlerinde kaldı. Bu alanın büyüklüğü yetmedi, ırmağın batı yakası Karaboğaz’dan Alaçam’a kadar olan kısım da Korunacak Hassas Alan ilan edildi. Sanırım oraya da Belediye Bandosu çalışma alanı yaparlar kuşlar ürkmesin diye. Hayırlısı olsun.”

Merve İLHAN

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    yazık çok yazık güzel ülkeme, bir avcı olarak bu olaya ayrıca üzüldüm.

  2. 3 ay önce

    Öncelikle haber için çok teşekkür ederim. Deltanın akıbeti kanayan yaraya dönüştü. Deltanın paydaşları hariç bir kaç kişinin oldu bittisidir artık delta.