Danıştay 5. Dairesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile irtibat ve iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen hâkim ve savcılarla ilgili dikkat çeken bir karara imza attı. Ankesör aramaları, geçmişe dönük telefon arama ve sinyal kayıtları, tanık beyanları, ByLock yazışma içerikleri ve emniyet analiz raporlarıyla tespit edilen çok sayıda yargı mensubu, HSK Genel Kurulu tarafından meslekten çıkarılmıştı.

DANIŞTAY'DAN DİKKAT ÇEKEN FETÖ KARARI

Bu isimler, meslekten çıkarma kararının iptal edilmesi için Danıştay'da dava açmıştı. Daha önce bu yöndeki çok sayıda başvuruyu karara bağlayan Danıştay, dikkat çeken bir karar verdi. Danıştay 5.Dairesi, meslekten çıkarma kararının iptali için açılan davalarda çok sayıda iptal kararına imza attı. Bahsi geçen suçlamaların irtibat ve iltisak için yeterli olmadığını iddia ederek bilgi ve belgeleri yok sayan Daire, iptal kararı verdiği 178 ismi HSK'ya bildirdi.

HSK, DANIŞTAY KARARINI TEMYİZ EDECEK Mİ?

HSK'nın Danıştay'ın verdiği iptal kararlarını temyiz edip etmeyeceği merak konusu olurken, iptal kararlarının temyiz edilmesi durumunda son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun vereceği bildirildi.

TAZMİNAT ÖDENMESİNE HÜKMETTİ

Danıştay 5. Dairesi, mesleğe dönüşün yanı sıra tazminat kararı da aldı. Göreve iade kararı alınan bütün bu kişilere faiziyle birlikte devletin tazminat ödemesi kararlaştırıldı. B B. ve M.Ç. ile ilgili Danıştay 5. Dairesi'nin verdiği kararda, "Bu karar nedeniyle yoksun kaldığı maddi haklarının meslekten çıkarıldığı tarihten itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verildi" denildi.