Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı Öğretmenler Günü programında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen Öğretmenler Günü programında açıklamalarda bulundu. Öğretmenlerin beklediği sonuçları duyuran Erdoğan, 'Başöğretmenlik sınavında 66 bin 422 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı.' dedi.

BÜTÇEDE ASLAN PAYI EĞİTİME

Önümüzdeki yıl için eğitim bütçesinin  651 milyar lira olarak belirlendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan " Bu yıl da bütçede Aslan payını eğitime ayırdık. 20 yıl önce eğitime ayrılan bütçe 7.5 milyar liraydı. Önümüzdeki yıl için eğitim bütçemizi 651 milyar lira olarak belirledik. Eğitim - öğretim, böyle gelmiş böyle gider anlayışı ile yürütülebilecek bir faaliyet değil. Eğitime ilişkin her reformu, her kararı uzun istişareler neticesinde artısını eksisini iyi hesap ederek tasarladık. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu da bu yaklaşımın bir hasılası olarak ortaya çıkardık. Kanun yürürlüğe girer girmez önüne arkasına bakmadan birileri öğretmenlerimizi kışkırtmaya başladı. Tamamı yalan bilgilerle devletimiz ile öğretmenlerimiz arasına fitne sokmaya çalıştılar. Ama öğretmenlerimiz bu kirli oyuna gelmedi. Şartları taşıyan öğretmenlerimizi yüzde 95'i kariyer sistemine başvurmuştur. Başvuranların yüzde 99'u sınava girmiştir. Kariyerlerine ve geleceklerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Asgari ücrette toplantı öncesi Türk-İş'ten ilk açıklama! Pazarlık bu rakamla başlayacak Asgari ücrette toplantı öncesi Türk-İş'ten ilk açıklama! Pazarlık bu rakamla başlayacak

66 BİN 679 ÖĞRETMENİMİZ BAŞÖĞRETMEN OLMA HAKKINI KAZANDI

Ayrıca Erdoğan, uzman öğretmenlik sınavında başarılı olan öğretmenler ile ilgili açıklamalarda bulunarak "Uzman öğretmenlik sınavında 422 bin 368 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte toplam 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı. Başöğretmenlik sınavında 66 bin 422 öğretmenimiz başarılı oldu. 257 uzman öğretmenimiz ise doktorayı tamamladıkları için sınavdan muaf tutulmuşlardır. Muaf tutulanlarla 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı. Önümüzdeki dönemi Türkiye Yüzyılı yaparak evlatlarımıza daha müreffeh bir ülke bırakacağız." dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.