7 milyondan fazla çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.  "2023 Asgari ücret ne kadar oldu?" sorusu en çok araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. İşte 2023 asgari ücret net ve brüt rakamlar. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı asgari ücretinin 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı. Erdoğan, "Ocak ayına göre yüzde 84, temmuza göre yüzde 55 artış olacak. Beklenmedik bir tablo olursa ara düzenlemeden kaçınmayız." dedi.

2023 ASGARİ ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

2023 yılı asgari ücreti 8 bin 506 TL oldu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, net asgari ücretin 8500 TL olduğunu açıkladı. Bu rakama göre asgari ücrete yüzde 54,5 zam yapılmış oldu.

EYT için geri sayım! Son viraja girildi EYT için geri sayım! Son viraja girildi

"ARA DÜZENLEME YAPMAKTAN KAÇINMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların takip ettiği konuşmasında, "Asgari ücreti belirlerken geçmiş kayıpları telafi edecek hem de enflasyon öngörümüzü gözettik. Ara düzenlemeden de kaçınmayız. Net 2023 yılında 8 bin 500 lira olarak mutabık kaldık. Ocak ayına göre yüzde 84, temmuza göre yüzde 55 artış olacak. Böylece yıl içinde asgari ücrette yüzde 80, kümülatif yüzde 95 oranında artış sağlamıştık. Ülkemizi faiz, kur, enflasyon cenderesinden çıkarma mücadelemizin meyvelerini toplamaya başladığımız bu kritik dönemde hakları ve dengeyi koruyan süreç izliyoruz. Sırtında küfe olmayanlar atıyorlar, şu kadar veririz diye. Ama biz çok hassasız. Yıl sonu itibarıyla nüfusumuzun 86 milyonu yakalaması mümkün. Bunları düşünmek zorundayız. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenlerimiz başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.