Çarşamba’yı Bekleyen Felaket İddiası

carsambayi-bekleyen-felaket-iddiasi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çarşamba’yı Bekleyen Felaket İddiası SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Afyon’da Oltan ve Köleoğlu’na ait biyokütle enerji santralinde ikinci kez çıkan yangının tesadüf olmadığını, Çarşamba’yı da büyük bir tehlikenin beklediğini iddia etti

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ, Afyon ili Çay İlçesi’nde Oltan ve Köleoğlu’na ait olduğu bilinen ve Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin de ikizi olan Çay BES’te önlem alınmaması nedeniyle bir yıl geçmeden ikinci kez yangın çıktığını, Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santalini de aynı tehlikenin beklediğini öne sürdü.

WhatsApp Image 2021 05 04 at 15.47.52 Ana Manşet

‘ÖNLEM ALINMADI’

Çarşamba BES için; Eğercili Mahallesi sınırları içerisinde, konut ve besi çiftliklerinin arasında üç farklı yerde toplamda yaklaşık 200 dönüm alan üzerinde santral ve yakıt depolarının bulunduğunu hatırlatan Özdağ,” Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde (SKHKY) bu tür tesislerde çalışmalar esnasında alınması gerekli önlemler açıkça belirtilmiştir. Buna göre; ‘Araziye rüzgarı kesici levhalar yerleştirir, duvar örülür veya rüzgarı kesici ağaçlar dikilir. Konveyörler ve diğer taşıyıcıların ve bunların birbiri üzerine malzeme boşalttığı bağlantı kısımlarının üstü kapatılır. Savurma yapılmadan boşaltma ve doldurma yapılır’ denilmektedir. Afyon Çay BES ikinci kez çok büyük yangınlara sebep olduğuna göre yukarıdaki önlemlerin hiçbirinin alınmadığı anlaşılmaktadır. Zira bu önlemler halen Çarşamba BES ve yakıt depeolama alanları için de alınmamıştır” dedi.

WhatsApp Image 2021 05 04 at 15.50.05 Ana Manşet

‘DERHAL SON BULMALI’

Çarşamba BES’te ÇED mevzuatı ile İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına aykırı uygulamaların yaşandığını öne süren Özdağ, “Oltan ve Köleoğlu firmasının ÇED taahütlerine uymadığı çok açık ve net bir şekilde ortadayken; Samsun Valiliği, Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başta olmak üzere Çarşamba Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni bir kez daha göreve davet ediyoruz. Bu yangınlar bize göstermektedir ki, enerji ihiyacımız var gibi gerçek dışı bir söylemin arkasına sığınılarak kamusal kaynaklarla desteklenen biyokütle suistimali derhal son bulmalıdır. Doğrudan yakma yöntemi ile ormanlarımızın, tarımsal ürünlerin, atık lastiklerin ve çöplerin yakılmasına çanak tutan Biyokütle santralları derhal kapatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 05 04 at 15.24.18 Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir