Ayvacık Ziraaat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Ferda Ergün, Samsun'da bu sezon yüksek verim alındığı ve rekoltenin arttığı bildirilen şeker pancarının, yıllardır yılan hikayesine dönen Çarşamba Şeker Fabrikası'nda işlenmemesinin, çiftçiyi de kent ekonomisini de zarara uğrattığını söyledi.

ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Samsun'da yılan hikayesine dönen Çarşamba Şeker Fabrikası'nın bir türlü faaliyete geçmemesi nedeniyle Havza ilçesinde ekilen ve yüksek verim alındığı bildirilen şeker pancarları Amasya'ya gönderilecek. Amasya Şeker Fabrikası Havza Bölge Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla geçen seneye göre ekim alanı yaklaşık 3 kat artan şeker pancarının hem fiyatının hem de veriminin arttığı bildirildi. Havza'da 26 mahallede 286 çiftçi tarafından 3 bin 14 dekar alanda ekim yapılan şeker pancarında bu yıl 14 bin ton rekolte beklendiği öğrenildi. Erdal Avcı ve Ferda Ergün, rekoltenin yüksek olmasına ve verimin artmasına rağmen yıllardır devreye alınmayan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın çürümeye terk edildiğini ifade etti. 

MİLLİ SERVET YOK EDİLİYOR

Verim ve rekoltenin artmış olmasının Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılmasının gerektiğini işaret ettiğini dile getiren Ayvacık Ziraaat Odası Başkanı Erdal Avcı, "Vezirköprü ve Havza'da üretilen şeker pancarı başka bir ilin fabrikasına gönderiliyor ama devletin elinde olan en modern şeker fabrikası ne yazık ki atıl durumda. Devletimiz bu fabrikayı açacak güçte. İki büyük ovayı bağrında barındıran bu şehirde Çarşamba Şeker Fabrikası'nın kapısına kilit vurulmuş bir şekilde kalması milli servetin yok edilmesi, demektir. Şu anda bu fabrikanın değeri 150 milyon avro. Şayet bu fabrika açılmayacaktı neden 2019 yılında umut verildi? Bu kadar parayı çöpe atacak kadar zengin miyiz?" diyerek tepkisini dile getirdi. 

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ Bakan Yumaklı'ya seslendi: "Ovaları imara açmayın" CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ Bakan Yumaklı'ya seslendi: "Ovaları imara açmayın"

SANTRAL GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün de 2019 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılacağının duyurulmasının nedenini, biyokütle enerji santraline olan tepkiler olduğunu öne sürerek şunları söyledi: "2019 yılında biyokütle enerji santraline olan tepkilerin üzerini kapatmak için Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılacağı gündeme getirdiler. Açılacak dediler söz verdiler. Bir verim ve rekolte artışı var. Güzel verim alındı. Ama zamanında çiftçi sıkıntıya girdi, nakliye sorunu yaşandı. Bu da çiftçiyi zarar uğrattı. Bu fabrika açılmaz. İçindeki makineleri taşıdılar. Fabrika burada, üründe verim var ama başka ile gönderiliyor. Böyle şey olur mu? Fabrika faaliyette olsa çiftçi de eker kazanır, fabrika da kazanır, Samsun'da kazanır. Ama açılacağını düşünmüyorum." 

MAKİNELERİN TAŞINDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

2022 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası'ndaki makinelerin başka şehirlere gönderilmesi iddia edilmiş, siyasiler, sendika ve dernek başkanları ile vatandaşlar, tesisin hala açılmamasına tepki gösterek, eylem yapmıştı.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.