Çarşamba Belediyesi tarafından Çarşamba Bilim Merkezi ve Bilim Parkı’na, Çarşambalı şehit pilot anısına F4 tipi savaş uçağı monte ediliyor.

Çarşamba Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan ve Türkiye’de bir ilke imza atılarak Bilim Merkezi'nin bahçesinde oluşturulan Bilim Parkı’na, 2012 yılında Konya'da gösteri uçuşu eğitimi sırasında şehit düşen, Çarşambalı Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer anısına F4 tipi savaş uçağı monte ediliyor. Uçağın kurulumunun tamamlanmasının ardından, 11 Ağustos Perşembe günü uçak, tekerlekleri üzerinde yürütülerek Gülhane Parkı yanında yapılan Açık Hava Bilim Parkı’na taşınacak.

BAŞKAN HALİT DOĞAN'DAN GENÇLERE ÇAĞRI

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan gençlere seslenerek, "Şehidimizin anısına Bilim Parkı’mıza yerleştireceğimiz uçağın taşınmasına birlikte tanıklık edelim” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bilim Parkı’mızda F4 tipi savaş uçağımızın montajı yapılıyor. Hava kuvvetleri envanterine kayıtlı bir uçak. Uçağın boyama vesaire işlemleri Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirildi. 2 Ağustos Salı akşamı, 3 tır ile Çarşamba’ya indirilmiş oldu. Bir hafta boyunca Çarşamba Abdullah Paşa Meydanı’nda kurulumu devam edecek. 11 Ağustos Perşembe günü de amacımız Çarşamba’nın gençleriyle hep beraber burada buluşup uçağı tekerlekleri üzerinde yürüterek Gülhane Parkı yanında yapmış olduğumuz Açık Hava Bilim Parkı’na taşımak”.

Yürekleri ağza getirdiler! Samsun'da doğa ve adrenalin tutkunlarının adresi; Gölalan Şelalesi Yürekleri ağza getirdiler! Samsun'da doğa ve adrenalin tutkunlarının adresi; Gölalan Şelalesi

"ÇARŞAMBALI GENÇLERE GÜVENİYORUZ"

Başkan Halit Doğan, "Çarşamba’ya Açık Hava Bilim Parkı yapıyoruz. Bilim Parkı’mızda fen bilimleri alanındaki deney ünitelerinin büyütülmüş halleri yer alacak. Gençlerimizin okuldaki öğrenmelerini biraz daha burada kolaylaştırmış olacağız. Türkiye’de örneği olmayan çok güzel bir iş oldu. Çarşambalı gençlerimize inşallah bizim de bir armağanımızın olacak bu şekilde. Yan tarafına da yine sınıfların olacağı bir Bilim Merkezi yapıyoruz. Bilim Merkezi’mizde de gençlerimiz değişik alanlarda proje üretebilecekler. İnşallah Çarşamba’nın gençlerinin, Şehit Pilot Ümit Özer Yüzbaşımız gibi Hava Kuvvetleri alanında, roket alanında, ülkemizin diğer ihtiyaç duyduğu bilim alanlarında, kendini geliştirmiş birçok insanının ben gelecek yıllarda olacağını düşünüyorum. Çarşambalı gençlerimize inanıyor, güveniyoruz. Bilim Merkezi ve Parkımızın bu hususta çok güzel bir başlangıç olacağı inancındayım" şeklinde konuştu. 

"ANNESİNİN VASİYETİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

Çarşambalı Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer’in annesinin de vasiyetinin gerçekleştirildiğini belirten Başkan Doğan, "Burada Konya’da gösteri uçuşları sırasında şehit olan Pilot Yüzbaşı Ümit Özer’in annesinin vasiyetini de gerçekleştirmiş oluyoruz. Annesinin böyle bir isteği vardı, vefat etmişti. Şehidimizin babası ile beraber burada uçağın kuruluşuna nezaret ediyoruz. Şehit Pilot Yüzbaşımızı da anacak bir kaide Bilim Parkı’mızda olmuş olacak. Uçak gösterime açık olarak Çarşambalılara hizmet verecek. Hem şehidimizi anmış hem de Çarşamba’daki gençlerimizin bilimle iç içe bir gelecek hayali kurmalarını sağlamış oluyoruz. Çarşambalılara hayırlı ve uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum" açıklamasında bulundu.

"HEM SEVİNÇ HEM DE HÜZÜN YAŞIYORUZ"

Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer’in babası İdris Özer, "Belediye Başkanımız sağ olsun ilgilendiler, ilişkileri kurup uçağı Çarşamba’mıza getirdiler. Buraya, Bilim Parkı’na nasip oldu. Bu uçağın Çarşamba’da olma sebebi çocuğumuzun şehit olması nedeniyle olduğu için bize hem sevinç hem de o günlerin hüznüne yaşatıyor. Aynı anda mutluluğu ve hüznü yaşıyoruz. Bugünleri bize gösterdiği için başkanımıza yine teşekkür ediyoruz. Vatanımıza, milletimize bu gibi hizmetlerde bulunan, özellikle hava kuvvetlerindeki pilotların işleri çok ağır ver zor. Bu zorluklara katlanabilen ve bu zorluklar esnasında her an ölümle burun buruna gelebilen bir meslek grubu diyelim. Sonuçta kaza kırıma uğrayan uçakta düşen oğlum şehit olmuştur. Konya'da 13 Mart 2012. O gün bugündür işte bu uçakta, bugün buraya nasip oldu. Sağ olsun başkanımıza, uçağı verenlere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.