CANAN KARATAY ÇAYI BÖYLE TÜKETMEYİN DİYEREK UYARDI

Çayın yemekten hemen sonra içilmemesi gerektiğini ve bu durumun demir emilimini azaltarak zehre dönüşebileceğini ifade etti. Bu uyarının haklı olduğu bir gerçeklikle ortaya çıktı.

Çayın yemekten en az bir saat sonra içilmesi gerektiği bilgisine dikkat çeken Karatay'a destek olarak, diyetisyen İpek Ağaca da önemli bilgiler verdi.

Çay ve kahve tüketiminin demir emilimini etkilemediğini belirten Ağaca, ancak demir eksikliği durumunda anemi yani kansızlık oluşabileceğini vurguladı. Bu nedenle, anemik olanların çayı yemekten sonra içmeleri ve açık, limonlu çay içmeleri önerildi.

Kansızlığın neden önemli olduğuna dair İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal da bilgi verdi. Kansızlığın belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar yer alırken, bu durumun solunum problemleri, baş ağrısı, kalp problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtildi.

Ödemeler öne çekildi: Bugün yatıyor! Hesabınızı kontrol edin Ödemeler öne çekildi: Bugün yatıyor! Hesabınızı kontrol edin

Kansızlıkla mücadelede, demir, folik asit ve B12 vitamini eksikliğinin tedavi edilmesinin önemine vurgu yapıldı. Aneminin tedavi edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabileceği ifade edildi.

KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy