Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, doğurganlık hızı 1,51 ile nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,1'in altına düştü. Ayrıca açıklanan verilere göre, nüfusun giderek yaşlandığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı  Erdoğan, bu konuya özellikle değinerek yaptığı açıklamalarda, Türkiye'deki azalan doğum oranlarını "varoluşsal bir tehdit, felaket" olarak nitelendirmişti. Ayrıca  "Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. Bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız" demişti.

Bu kapsamda çalışan annelere destek paketi geliyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışmalara başladı. Gündemde yer alan destek paketinde 1 yıl doğum izni, kira desteğide yer aldı.

SUNUM YAPILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş doğum izninin bir yıla çıkarılmasıyla ilgili atılabilecek adımları partinin strateji ekibine sunum yaparak değerlendirdi.

Piyasalar alev aldı! 'Hisselerde rekor düşüş' Piyasalar alev aldı! 'Hisselerde rekor düşüş'

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA DESTEK

Sunum sonrasında parti yetkilileri, bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı kalmamasını, ikinci ve üçüncü çocuğa kademeli olarak devlet desteği verilmesi gerektiği ifade edildi.

KİRA VE KREŞ DESTEĞİ

Bakıcı ve kreş masraflarının da yüksek olması sebebiyle kreş veya kira desteği gibi teşvikler de masaya yatırıldı. Yine çalışan kadınların maaşlarının artırılması da gündeme geldi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: YENİÇAĞ