BU BESİNLERİ BUZDOLABINA KOYMAYIN

Bazı besinler buzdolabına konulduğunda tatlarını kaybedebiliyor. Bazı besinlerse hastalıklara yol açabiliyor. İşte o besinler;

TATLILAR

Bal, reçel ve çikolata gibi tatlı besinler buzdolabında organik özelliklerini yitirerek tatlarını kaybederler. Bunun yanı sıra reçel ve balın akışkanlığı da bozulur.

SARIMSAK

Antibakteriyel etkiye sahip sarımsak sadece 2 gün boyunca buzdolabında kaldığında bakteri üretir.

PATATES

Emilimi yüksek bir besin olan patates durduğu ortamın kokusu ile tadı değişir. Buzdolabında bir günde fazla kalan patates bozulur fakat görüntüsü aynı kaldığında fark edemeyiz. Ancak pişirilen patates bağırsak hastalıklarının yaşanmasına sebebiyet verebilir.

DOMATES

Yıllardır herkesin yanlış bildiği bilgilerden biri domatesin bozulmaması için buzdolabına konulması gerektiğidir. Aslında domates buzdolabına konulunca organik yapısı soğuk havadan dolayı bozulur. Kabukları kırışan domates bakteri oluşturmaya başlar ve tüketilen bu domatesler sindirim hastalıklarına neden olur.

ÇİLEK

Çilek ve frambuaz gibi gülgiller, tırtıksı yapısıyla içinde bakterileri tutmaya hazırdır. Kiklospora bakterisi taşıyabilen meyveler, toplandıktan kısa süre sonra bozulabilir. Markete ya da pazarda bekleme süresi düşünüldüğünde evde kısa sürede bozulması normal görülebilir.

TAVUK

En çabuk bozulan ve bakteri üreten besinlerin başında tavuk geliyor. Çiğ tavuk en hızlı bozulan yiyecektir. Ama pişmiş tavuğunda aynı gün, buzdolabında en geç ertesi gün tüketilmesi gerekmektedir. Tavuk bozulur mu diye düşünmeden tarihi geçen tavukları hemen atmak gerekir. Çünkü son kullanma tarihi sonrasında bakteriler büyük bir hızla üremeye devam ederek, kötü kokuya neden olabilir. Tavuk aldığınızda hemen derin dondurucuya koyup dondurun ve tüketeceğiniz zaman çıkarıp pişirin.

KAHVE

Buzdolabının soğuk ve nemi kahvenin hem lezzetini hem de görüntüsünü bozar. Tadı acılaşan kahve içilmeyecek duruma gelene kadar bozulabilir.

Emeklilerle ilgili yeni çalışma: "Yaz döneminde 1 ay ücretsiz" Emeklilerle ilgili yeni çalışma: "Yaz döneminde 1 ay ücretsiz"

AKŞAM

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.