doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Bu 8 Gıdayı Asla Dondurucuda Saklamayın

bu-gidalari-buz-dolabinda-saklamayin
Daha Fazla Göster

Bu 8 Gıdayı Asla Dondurucuda Saklamayın Gıdaları uzun süre taze tutmanın bir yolu da derin dondurucuda saklamaktır. Ancak bazı besinler için bunu yapmak oldukça tehlikelidir. Özellikle sıvı içeren bazı besinler derin dondurucudan çıktıktan sonra brüt öğünlere dönüşerek sağlık riskleri çıkarabiliyor. İşte o besinler ve ayrıntılar

SÜT

Süt, dondurucuda saklandığında tıpkı soda veya biralar gibi genişler. Bunun sebebi ise yüzde 87 oranında su içermesidir.

Süt sütü dondurulduğunda, dokusu çok değişebilir ve grenli ve sulu hale gelebilir. Dondurulmuş süt çözüldüğünde, topaklara ve sulu kısımlara dönüşebilir.

Sütteki yağ içeriği ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla parçacıklara ayrılacaktır.

Sadece smoothie yapmak veya hamur yapmak için kullanılabilir.

YUMURTALAR

Yumurtaları dondurucuda saklayarak kelimenin tam anlamıyla mahvedebilirsiniz.

Yumurtalar (kabuklu) dondurucuda saklandığında, su içeriği genişleyerek dış kabukta ince çatlamalara neden olur ve bu da yumurtayı bakterilere açık hale getirir.

Yumurtaları dondurucuda saklamanız gerekiyorsa güzelce çırpıp hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz. Bakterilere bir süreliğine kesinlikle dur diyecektir. Ancak, ne zaman kullanılacağına göre bir etiket koyun.

SALATALIK

Salatalık derin dondurucuda saklandığı zaman tadı oldukça tuhaf bir hal alacaktır. Bol miktarda su içeren bu salatalıklar dondurucuya konduğunda tadı gibi dokusu da etkilenir ve çözüldüklerinde ıslak ve yumuşak bir hal alırlar.

MEYVELER

Meyveleri dondurucuda tutarsanız, besin değerleriyle engel olacağınızı öğrenince şaşıracaksınız. Sadece bu da değil, meyveler dondurucuda tutulduğunda hem içlerini kurutur hem de lezzetlerini etkiler.

Bazı meyveler, çözdürmeden kullanmaya uygun olması nedeniyle dondurulduktan sonra smoothie yapımında kullanılabilir.

DOMATES SOSU

Domates sosunu dondurucuya koyduğunuzda dokusu da zarar görür. Bu nedenle domates sosunu dondurucuda saklamamanız tavsiye edilir.

Pişmiş makarnayı derin dondurucuda bekletmenin endişelerinizi gidereceğini düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz!

Pişirilmiş makarna, yeniden ısıtmaya çalışırken duygusallaşacaktır. Parça parça olması bile mümkün.

Yiyecekler kızartıldığında onları derin dondurucuda saklamak oldukça kötü bir fikirdir.

O kızartmaları dondurucudan çıkartıp ısıtmaya kalktığınızda tüm gevrekliklerini kaybettiklerini ve tekrar kızartılırken ıslak hale geleceklerini göreceksiniz

PATATES

Su içeriği açısından zengin oldukları biliniyor ve dondurucuda tutulduğunda yumuşak ve duygusal patateslerden başka bir şeyiniz olmayacak.

Ancak pişmiş patatesleri dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, bu biraz daha uygun bir çözüm olabilir ve güveç yemeklerinde kullanılabildikleri için dokuları da önemli olmayacaktır.

DAHA FAZLA GÜNCEL HABER İÇİN TIKLAYINIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir