banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Akhisar'dan zeytine destek çağrısı

banner1357

TÜRKİYE'deki 190 milyon zeytin ağacının, 14 milyonunu barındıran Manisa'nın Akhisar ilçesinde, üretimin artması için destek çağrısı yapıldı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, en iyi zeytini üretebilmek için...

Bölge 22.07.2019, 09:46
3
Akhisar'dan zeytine destek çağrısı
banner1353
banner1375

TÜRKİYE'deki 190 milyon zeytin ağacının, 14 milyonunu barındıran Manisa'nın Akhisar ilçesinde, üretimin artması için destek çağrısı yapıldı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, en iyi zeytini üretebilmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yaptığı yazılı açıklamayla Türkiye'nin üretimden gelen gücünü en iyi şekilde yansıtacağı ürünlerden birinin zeytin olduğuna dikkat çekti. 'Kaliteli Üretim-Kaliteli Ürün' hedefiyle çalıştıklarını vurgulayan Alhat, "Üreticilerimiz zeytin meyvelerini zamanında suluyor, gübreleme ve bakımlarını zamanında yapıyor. Mümkün olduğunca elle tek tek toplanan zeytinler, vakit kaybetmeden fabrikalara getirilerek sıkılıyor, yani Akhisar'da kaliteli zeytin üretiliyor" dedi. Alhat, zeytinde sürdürülebilirlik için iki temel desteğe ihtiyaç duyulduğunu, bunlardan prim desteğinin kısa süre önce hayata geçtiğini hatırlattı. İkinci desteğin ise yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi olduğunun altını çizen Alhat, "Sofralık zeytine yapılan prim desteğine eğer KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi de eklenirse işte o zaman tüketim katlanarak artar" dedi. Artan tüketimin, üreticiyi sevindireceğine işaret eden Alhat, "Üreticiler kriz döneminde, zeytin ve zeytinyağının raflardaki fiyatını artırmayarak ülkeyi destekledi ancak ayakta kalma mücadelesi verdi. Arazi masraflarını çıkartamadık, durum böyle olunca verim kaybı yaşandı. Bu çarkın dönebilmesi için bakanlıktan, tüketiciye herkes elini taşın altına koymalı" dedi.

ÇOCUKLAR ZEYTİNLE BÜYÜSÜN

Türkiye'de zeytinin daha fazla sevdirilebilir hale getirilmesi için herkesi zeytin fidanı dikmeye davet eden Alhat, "Zeytin dikilebilecek alanlarda zeytin, narenciye ekilebilecek alanlarda narenciye ekilmeli. Zeytin ağacı da palmiye gibi oksijen kalitesi çok yüksek olan ve yaprak dökmeyen bir ağaç. Yazlıklarımızın bahçesine palmiye değil zeytin ağacı dikelim. Çocuklarımız milli ürünümüz zeytinle büyüsünler" dedi. Daha çok tüketiciye ulaşmak için son 10 yılda zeytin ağacı sayısını iki katına çıkardıklarını belirten Alhat, "Ancak ağaç sayısı artınca ekonomik sorunlar nedeniyle kar oranımız düştü. Acil destek şart. Türkiye'nin 878 milyarlık bütçesinin yalnızca 30 milyarlık kısmı, Tarım ve Orman Bakanlığı'na ayrılıyor. Önce Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçesinin artması gerekiyor ki bakanlık da çiftçiyi destekleyebilsin" diye konuştu.

AKHİSAR (Manisa), ()

FOTOĞRAF

Yorumlar (0)
banner1474
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10