MEB'in duyurusuna göre, başvurular 31 Mayıs'a kadar elektronik ortamda yapılabilecek. Sözlü sınava girecek adaylar ve sınav merkezleri 10 Haziran'da ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 1 Temmuz'da başlayacak. Sınav sonrası tercih başvurusu, atama ve göreve başlama süreciyle ilgili detaylar açıklanacak.

Twitter'da (X) yeni dönem! Artık kimse göremeyecek Twitter'da (X) yeni dönem! Artık kimse göremeyecek

EN AZ 50 PUAN ALMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Adayların, 2023 Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120 puan türlerinden en az 50 puan almış olmaları gerekiyor.

Başvurusu onaylanan adaylar, puan türlerine göre en yüksek puandan başlayarak her alan için belirlenen kontenjan sayısının üç katı kadar aday sınav merkezlerine yönlendirilecek. Sözlü sınav giriş belgeleri, 1 Haziran'da MEB'in internet sitesinde yayımlanacak ve adaylar bu belgeleri e-Devlet şifreleriyle alabilecek.

Adaylar, eğitim bilimleri, genel kültür, alan bilgisi, iletişim becerileri, özgüven, ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık gibi kriterler üzerinden değerlendirilecek.

Sözlü sınav komisyonları, sınav merkezlerindeki il milli eğitim müdürlükleri tarafından organize edilecek ve sınav komisyonu bir başkan ile iki üyeden oluşacak. Komisyon üyeleri sınav gününde görev yapacakları komisyonu öğrenecekler.

Sözlü sınav sırasında adayların verdikleri cevaplar kayıt altına alınacak. Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara verdikleri cevapları soru-cevap kağıdına yazarak imzalayacak.

Cevapların yazılmaması veya usule uygun teslim edilmemesi durumunda, komisyon tarafından tutanak tutulacak.

Adaylar, sınava fotoğraflı sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgeleriyle katılacaklar. Sürücü belgesi ve kurum kimlik kartı gibi belgeler geçerli sayılmayacak. Kimlik bilgileri, sadece sınav binasına girişte kontrol edilecek ve sınav sırasında komisyon üyeleriyle paylaşılmayacak.

Sözlü sınav puanları, her adayın sınavının ardından komisyon üyelerince sisteme girilecek ve sonuçlar tüm sınav süreçleri tamamlandıktan sonra ilan edilecek.

SONUÇLAR E- DEVLET ÜZERİNDEN ÖĞRENİLECEK

Adaylar sonuçlarını e-Devlet üzerinden öğrenebilecekler. Sözlü sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak. Sınavlar, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da yapılacak.

KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy