Hilas Otel

Çelik İnşaat

Türkiye'de 5G için önemli adım

3GPP standartlarıyla uyumlu olan 5G teknolojisi için ilk test gerçekleştirildi. Turkcell ve Ericsson'un ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen testler 3GPP standardında başarıyla tamamlandı.

Dünyada ve Türkiye’de 5G altyapı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Turkcell ve Ericsson'un ortak çalışmasıyla beraber Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz bandı üzerinden uçtan uca uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu 5G arama testi yapıldı. Gerçekleştirilen test, Turkcell’in 4.5G şebekesi üzerinde 5G sistemleri kullanılarak yapıldı.
Türkiye’de bir ilk olan ve dünyada az sayıda operatörün yapabildiği bu canlı bağlantıda Turkcell 5G test şebekesi üzerinde Ericsson’un radyo erişim çözümü, bulut çekirdek sistem çözümleri ve ekosistem iş ortaklarınca sağlanan test cihazı kullanıldı.

24,7 GBPS İNDİRME YAPILMIŞTI

2017 yılında Turkcell ve Erisccon işbirliği ile 15 GHz bandında Türkiye’nin ilk 5G testi gerçekleştirilmiş ve 24,7 Gbps indirme hızına ulaşılmıştı.

2018 yılının Kasım Turkcell’in Samsung ile beraber yapılan testte 5G teknolojisi üzerinden görüntü ve veri aktarımı başarıyla gerçekleştirilmişti. Bu bağlantı üzerinden kesintisiz bir şekilde 4K UHD görüntü iletimi yapılmış ve bulut üzerinde düşük gecikme ile oyun oynanabilmişti.

5G teknolojisine geçiş için önemli bir yıl olan 2019'a girmemizle beraber birçok telekomünikasyon firması ve operatör çalışmalarını hızlandırdı.Türkiye’nin 2020 yılında 5G teknolojisine geçiş yapması öngörülüyor. Akıllı telefon üreticileri çoktan 5G’li modelleri piyasaya sunmaya başladı. Samsung’un önümüzdeki ay tanıtacağı Galaxy S10’un 5G’yi destekleyeceği tahmin ediliyor. Çinli üreticiler telefonlarına 5G uyumlu modem koyabilmek için rakipleri ile anlaşma halinde.

GÜNEY KORE ÇOKTAN 5G'DE

Güney Kore, 3GPP standartları ile uyumlu ilk 5G teknolojisini kullanıma sunan ilk ülke statüsünde. Koreli mobil operatörler, geçtiğimiz Aralık ayında kurumsal müşteriler için 5G şebekesini kullanıma sunmaya başlamıştı. 10'u aşkın şehirde aktif bir şekilde 5G şebekesinden aboneler faydalanabiliyor.

Daha önce ABD’li mobil operatör Verizon, dört şehirde 5G hizmeti sunduğunu duyurmuştu. 5G standartlarını belirleyen 3GPP kuruluşu ise Verizon’un şebekelerinin 5G hizmetine uyumlu olmadığına karar verdi. Böylece 3GPP’ye göre 5G’ye geçiş yapan ilk ülke statüsüne Güney Kore geldi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER