Hilas Otel

Çelik İnşaat

Borcu olanlara kötü haber! Türkiye'ye gelirse...

Vatandaşlık görevlerini yerine getirmeyip, borçlarını ödemeyenleri gösteren bir uygulama geliştirildi. Çin'de denemelere başlandı.

Borcu olanlara kötü haber! Türkiye'ye gelirse...

İnsanları sınıflandırma ve tanılama işlemlerinde öncü ülke haline gelen Çin'den yine bir teknoloji hamlesi geldi. Ama bu sefer bu hamle vatandaşların aleyhinde. Çin hükümeti vatandaşlarından trafik kuralları ihlalinde bulunanları, hatta diğer vatandaşlara olumsuz davranışta bulunanları bile bir çok kategoride puanlayarak sosyal kredi puanlamasına dahil edecek.

BORCUNU ÖDEMEYENLER DE GÖRÜNÜYOR

Öte yandan zamanında borçlarını ödemeyen, vatandaşlık görevlerini yerine getirmeyenlere ise utanç sistemi geliyor.

Hebei eyaletinde kullanımına başlanan bir uygulama ikinci saydığımız sisteme benzer bir yaklaşım sergiliyor. WeChat mesajlaşma uygulaması içerisinde yer alan mini uygulama, 500 metre etrafınızda yer alan borçlu insanları daha doğrusu mali açıdan kara listede olan insanları gösteriyor.

Devlet finans sistemlerinde yer alan verileri kullanarak tespit yapan uygulama ayrıyetten kullanıcıların kimliklerini ve neden borcunu ödeyemez durumda olduklarını da gösterebiliyor. Yerel yönetim uygulamanın sosyal olarak kredilendirilebilecek bir ortam oluşturmak için önem arz ettiğini dile getiriyor. Bununla beraber aynı uygulamayı kullanan insanlar mı gösteriliyor yoksa WeChat kullananlara kadar yayılıyor mu orası muallak.

Çok sıkı kurallar ve sansürlerle anılan Çin’de bu tarz negatif sınıflandırıcı uygulamaların gelecekte daha çok ortaya çıkacağı öne sürülüyor. Böylece işaretlenmiş insanlar bankadan kredi çekemeyecek, kredi kartı alamayacak ya da fayda elde edemeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER