Uzman Anahtar https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Bilim İnsanları Açıkladı: Doğayla Temas Ölümcül Yalnızlığı Azaltıyor!

featured

Bilim İnsanları Açıkladı: Doğayla Temas  Ölümcül Yalnızlığı Azaltıyor!  Çağımızın hastalığı yalnızlık bilim insanları tarafından araştırıldı ve çıkan sonuç doğayla temas kurmanın  ölümcül yalnızlığı büyük ölçüde azalttığı yönünde veriler aktarıldı.

img Güncel
Çevrenin insanların ruh sağlığına yönelik etkilerinin ilk kez kapsamlı bir şekilde araştırıldığı yeni bir çalışma, yalnızlık duygusunun ölüm riskini, obezite, hava kirliliği ve aşırı alkol kullanımına kıyasla yaklaşık yüzde 50 oranında artırdığını gösterdi. Çalışma aynı zamanda ağaçları veya gökyüzünü görebilen insanların yalnızlık hissiyatlarında yüzde 28 oranında azalma olduğunu ortaya koydu.

YALNIZLIK ÖLÜM RİSKİNİ SAĞLIK PROBLEMLERİNE KIYASLA YÜZDE 50 ARTIRIYOR

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan çalışma, yalnızlığın önemli bir halk sorunu olduğunu gösterdi. Ayrıca, bu durumun bir kişinin ölüm riskini, hava kirliliği, obezite veya kötü alkol kullanımından yüzde 45’ten daha fazla artırdığı ortaya konuldu.

Bununla birlikte bilim insanları çalışmanın çevrenin yalnızlığı nasıl etkileyebileceğini değerlendiren ilk araştırma olduğunu söyledi. Araştırmacılar, insanların nasıl hissettiklerine dair hafızalarına güvenmek yerine, bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla toplanan gerçek zamanlı verileri kullandı.

IMG 5355 Güncel

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ KENTLERDEN VERİ TOPLANDI

Bilim insanları yapılan çalışma kapsamında, Urban Mind araştırma uygulamasını kullanarak dünyanın dört bir yanındaki kentlilerden veri topladı.

İnsanlardan iki hafta boyunca günde üç kez rastgele, uyanık oldukları saatlerde, yalnızlık, aşırı kalabalık, sosyal içerme ve doğa ile temas hakkında basit soruları yanıtlamaları istendi. 750’den fazla kişi bu değerlendirmelerin 16 bin 600’ünü sağladı.

Araştırmacılar; katılımcıların yaş, etnik köken, eğitim durumu ve mesleğini hesaba kattığında, doğayla temasın ve sosyal içerme duygularının yalnızlık üzerindeki faydalarını istatiksel olarak kanıtlamış oldu.

AĞAÇLARI VE GÖKYÜZÜNÜ GÖRMEK YALNIZLIK DUYGUSUNU BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALTTI

Sonuçlarda aşırı kalabalık hissinin yalnızlığı ortalama yüzde 39 oranında arttırdığı görüldü. Ancak insanlar ağaçları veya gökyüzünü görebildikleri veya kuşları duyabildikleri zaman, yalnızlık duyguları yüzde 28 oranında azaldı.

6dc6fa0295cd94a5036c7706a2b46e3d Güncel

SOSYAL İÇERME HAKKINDA

Sosyal içerme duyguları da yalnızlığı yüzde 21 oranında azalttı ve bu duygular doğayla temasla örtüştüğünde faydalı etki yüzde 18 yükseldi.

Sosyal içerme kavramı, bir insanın toplumsal kimliğinin ve hukuki kişiliğinin tam olarak tanınması, yani bireyin toplum içinde kendini tam olarak gerçekleştirebilmesi anlamına geliyor. Bulgular yalnızlığı azaltmaya yönelik müdahalelere işaret ederken, araştırmacılar şunları söyledi:

“Özellikle yoğun nüfuslu şehirlerde sosyal içermeyi ve doğayla teması artıran özel önlemler uygulanmalıdır. Örneğin ormanlık yürüyüşlerin İngiltere’ye yılda en az 185 milyon sterlin tasarruf sağladığı tahmin edildiğinden, doğada geçirilen zamanın refahı artırdığı biliniyor. Şehirlerdeki doğal alanlar, insanların bir yere bağlılık duygularını artırarak veya daha fazla sosyalleşme fırsatı sağlayarak yalnızlığı azaltabilir.”

Diğer taraftan, araştırma ekibinin bir parçası olan ve İngiltere’deki King’s College London’dan ruh sağlığına uzmanı Prof. Dr. Andrea Mechelli, yeni çalışmanın, şehirlerin zihinsel sağlık ve yalnızlık için her zaman kötü olan yerler olarak tanımlayan geleneksel görüşe meydan okuduğunu söyledi.

Mechelli, “Kentlerde, yalnızlığı gerçekten azaltabilecek doğal özellikler ve sosyal kapsayıcılık gibi yönler olabilir” dedi.

Sosyal mimari ve kentsel peyzajlar üzerinde çalışan ve çalışma ekibinin bir parçası Michael Smythe ise “Bizim gibi kamusal alanla çalışan insanlar için, sahada elde ettiğimiz anekdotsal bilgiyi verilerle doğrulamak, iletişimde inanılmaz derecede değerlidir. Çevre sağlığı ve halk sağlığı birbirini tamamlayan kavramlardır” açıklamasını yaptı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.