CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Cevat Öncü SMG'de CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Cevat Öncü SMG'de

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte güncel benzin ve motorin (akaryakıt) fiyatları merak ediliyor. Küresel petrol fiyatları ve Dolar/TL'de yaşanan dalgalanmaların akaryakıt üzerindeki etkileri sürüyor. Akaryakıt fiyatları ise, vatandaşların gündeminden yer alıyor.

BENZİNE YİNE ZAM GELDİ

Gece yarısından itibaren benzine 1 lira 48 kuruşluk zam geldi.

Son olarak 7 Ekim'de 2 lira 92 kuruş indirim gelen motorin fiyatlarına 17 Ekim'de 2 lira 23 kuruş zam geldi. Zam sonrasında motorin fiyatları bazı illerde tekrar 40 liranın üzerine çıktı.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; Samsun'da motorin litre fiyatı 40.48 liradan satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 35.96 liradan satılıyor.

İşte güncel akaryakıt fiyatları:

SAMSUN

Benzin fiyatı: 35.96  TL

Motorin fiyatı: 40.48 TL

LPG fiyatı: 18.81 TL

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

 SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.