Bu hafta başı pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoklama kaçağı ve bakayaya kalanlar için bedelli askerlik müjdesini verdi. "Bedelli askerlik" hakkında merak edilen soruların yanıtı..

Son zamanlarda vatandaşların araştırdıkları konuların başında gelen "bedelli askerlik" ile ilgili detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Yoklama kaçağı, bakaya gençlerin bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıldığını belirtti.  Peki Yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar için bedelli askerlik ücreti ne kadar, kaç TL? İşte detaylar... 

YOKLAMA KAÇAĞI

Yoklama kaçağı, yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanları ifade etmektedir.Yoklama sırasında askerlik şubesine gelmemiş ve bir mazeret göstermemiş olanlara deniliyor. 
sevki geldiği halde sevk yaptırmayanlar.

BAKAYA ASKERLİK

Sevki geldiği halde sevkini yaptırmamış olan olanlara"bakaya" denilmektedir. 

BEDELLİ ASKERLİK NE KADAR OLDU?

2022 yılında bedelli askerlik 56 bin 500 lira oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari ücrete için talimat verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari ücrete için talimat verdi

BAKAYA- YOKLAMA KAÇAĞI BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

2022 yılının ilk yarısı için geçerli olan fiyatı, yani 30 Haziran 2022'ye kadar geçerli ücreti 55 bin 194 olarak belirlendi.

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA KALANLAR BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLİR Mİ?

Bedelli askerlik şartları arasında "Yoklama kaçağı veya bakaya kalanlar bedelli askerlikten yararlandırılmaz." ibaresi yer alıyordu.Cumhurbaşkanı Erdoğan yoklama kaçağı ve bakaya ya kalanların askerlik yolunun açıldığı müjdesini verdi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.