doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Başkan Cemil Deveci’den Yaşananlara Tepki: Siyasetin Ar Damarı Çatlamış

deveciden-yasananlara-tepki-0111
Daha Fazla Göster

Başkan Cemil Deveci’den Yaşananlara Tepki: Siyasetin Ar Damarı Çatlamış Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, yaşanan sürece tepki göstererek, “Atakum’da sokağa çıkmaması gereken adamlar, çıkıyor nutuk atıyor. Siyasetin bu kadar da ar damarının çatladığından haberim yoktu” dedi

Atakum Belediyesi’ne karşı farklı bir tutum sergilendiğinin altını çizen Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Atakum’da sokağa çıkmaması gereken adamlar, çıkıyorlar nutuk atıyorlar. Siyasetin bu kadar da ar damarının çatladığından haberim yoktu” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 11 01 at 19.46.05 Ana Manşet

‘YAPILANI İÇİME SİNDİREMİYORUM’

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediyeye ait taşınmazların satışları, borçlar, alacaklar ve 2,5 yıl süren başkanlık dönemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Vedat Türkali Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında kendi belediyesine farklı bir tutum sergilendiğinin altını çizen Cemil Deveci, “Atakum’da sokağa çıkmaması gereken adamlar, ar damarı çatlamış çıkıyorlar nutuk atıyorlar. ‘Benim borcum değil, onun borcu’ diyorlar. Hadi canım sende… Geldiğimden bu tarafa 200 milyon TL borç mu yaptım? 2,5 yıldır bana destek olacak kurumlar, telefonuma çıkmıyor. Bana mı ceza veriyorlar? Ben zaten kaderime razı olmuşum. Ben Türkiye’nin, Samsun’un en iyi avukatlarından biriydim. Geldim buraya aday oldum. Neyse ona razıyım. Ben bu bedeli çekmeye razıyım. Burada güllük gülistanlık bir belediye beklemiyordum. Siyasetin bu kadar da ar damarının çatladığından haberim yoktu. Biri anlatsa da inanmazdım. Bu doğru değil. Ben kimseye böyle bir davranışta bulunmadım. Bana da yapılmasını içime sindiremiyorum. Bana yapılmıyor zaten. Ben öyle seçim hesabı filan yapmıyorum. Ben zaten ‘işe alacağım ya da 3 kat maaş vereceğim’ diye vaat vererek başkan olmadım. Projelerimi anlattım, ‘Atakum kötü yönetiliyor’ dedim ve aday oldum. ‘2 eliniz yakamda olsun’ dedim. Böyle seçildim. Öyle de gidiyorum. Buranın icra ile satılmasına yol açan şirket nedir. İlk ihaleyi ne zaman almış, ilk ihale zamanı ne kadar güçlüymüş şimdi ne kadar güçlü, siyasi uzantıları nelerdir araştırın” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 11 01 at 19.46.06 Ana Manşet

’50 YILDIR TANIK OLMADIM’

İcra Dairesi tarafından yaklaşık 4 milyon liraya satılan Seyir Terası ile ilgili de açıklama yapan Başkan Cemil Deveci, “Burada kamuoyunun ilgisinin çekilmesi gereken bir yer var. Kamu binası neden icra marifeti ile satılır. Devlet, kendine bağlı bir birimin mülkiyetini, kamuya hizmet veren bir birimi, niye icra marifeti ile sattırır? Devlet, bu hale niye düştü? 35 yıllık avukat kimliğim ile soruyorum. Borçlu, zaten icraya düşmekle yarı yarıya kaybetmiş oluyor. Borçlunun malını icra marifetiyle niye yarı fiyatına satılmasına devlet izin verir? Borçluyu neden sokağa çıkamaz, ayağa kalkamaz hale getirir? Borçlu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Bu soruları da ben soruyorum. Türkiye duysun artık. Borçlu eğer kumarda yememişse, başka bir şey yapmamışsa çoluğunun çocuğunun günahı ne? Neden yarı bedelle sattırıyorsunuz. Niye parlamento bir çözüm üretmiyor? Bu İcra Kanunu, bugünün sorunu değil. Yıllardır böyle oluyor. Bu şekilde bir kamu binasının son 50 yılda satıldığına ben tanık olmadım. Yeni başladı ve bu da Atakum’da başladı. Bu da size bir şeyler anlatır” şeklinde konuştu.

GİZLİ SAKLI BİR ŞEY YOK

Destek alamadığını belirten Başkan Cemil Deveci, “Belediye meclisinden aldığım yetki doğrultusunda, TSO ve esnaf odalarına gittim. ‘Benim borcum sizin üyelerinize, bana destek olun, bu borcu devlete devredelim. İller Bankası bana kredi versin, ben de vatandaşa olan borcu ödeyeyim, hizmetlerimi param kadar yaparım’ dedim. Buradan çok bir destek olmadı. Zaten ben göreve başladığım ikinci gün; hem belediyenin hem de şirketin hesapları haczedilmişti. Tüm Türkiye duymuştu. Alacaklı birisi belediye başkanının koltuğa oturduğu ilk gün belediyenin ve şirketin hesaplarını haczettirip şirketin kredi limitesini bitirir mi? Gerçek alacaklı birisi bunu yapar mı? Atakum’da gizli saklı bir şey yok. 35 milyon liraya yakın alacağımız var. Ben iyi bir belediye başkanı olmayabilirim iyi bir yöneticilik yapamayabilirim ama çocuklarımın, ailemin ve bana güvenenlerin yere bakacağı bir davranış içinde asla olmam dedim. Buyrun bir cümle olumsuz bir şey getirin burada bırakırım. Tüm Türkiye’ye söylüyorum” dedi.

ADEM BEKTAŞ’A CEVAP:

Eski Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş’ın Seyir Terası’nın satışıyla ilgili “Alan iyi para vermiş” paylaşımına da cevap veren Başkan Deveci, “Adem Bektaş, yapılamaz mı? diyeyim. Adem Bey mühendis, hemen onun 30 metre altına 30 katlı bina yapmışlar. Ben şimdi oraya ‘heyelan bölgesi’, oraya bundan daha çok yük taşıyacak bir bina yapılamaz mı diyeyim” şeklinde konuştu.

Hakan AKGÜN-Umut Can EREN

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir