Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yarın düzenleyeceği toplantıda politika faizinde değişiklik yapma kararı verecek. Uzmanlar, yarınki toplantıda ek tedbirler alınmasını beklediklerini ifade ettiler.

BANKADAKİ PARANIZA DİKKAT

Son bir hafta içinde mevduat faizlerinde gözlemlenen düşüş, finansal piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Faizlerde geçen aya göre yaklaşık olarak 4 puanlık bir azalma görüldü.

Bankalarda, yüksek tasarruf miktarları için dahi mevduat faizlerinin yüzde 50 seviyesine ulaşmadığı, düşük miktarlardaki mevduatlar için ise yaklaşık yüzde 45 TL mevduat faizi uygulandığı belirtiliyor.

Elektronik Alkol Takip Sistemi devrede Elektronik Alkol Takip Sistemi devrede

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın döviz alımları aracılığıyla piyasaya sağladığı likiditenin faizleri aşağı yönlü baskıladığını vurguluyorlar. Yarınki PPK toplantısında, bu fazla likiditenin azaltılması için ek tedbirler alınmasını bekliyorlar.

TL mevduat faizlerinin seviyesi, yerel tasarruf sahiplerinin dövizden uzaklaştırılması ve TL cinsinden yatırıma teşvik edilmesi açısından kritik önem taşıyor. Merkez Bankası da bu konuda enflasyon görünümüne katkı sağlaması gerektiğini vurguluyor.

Ayrıca, Merkez Bankası mevduat faizlerindeki yüksek ve düşük miktarlı mevduatlar arasındaki farkın seyrini de yakından izliyor. Kur korumalı hesapların mevduattaki payının azalması ve enflasyon beklentilerinin iyileşmesi durumunda bu farkın daralacağı öngörülüyor.

Yarınki PPK toplantısında alınacak kararlar, finansal piyasalar ve ekonomi aktörleri üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Talep edilen tedbirlerin uygulanmasıyla birlikte, piyasadaki likidite durumu ve faiz seviyeleri yakından takip edilmeye devam edilecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER