Özellikle IBAN ile ödeme yöntemlerinin birçok sektörde yaygınlaşması ve bundan doğan vergi kaybının engellenmesi için hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığının bu denetimlerine takılmamak için bazı işletme sahipleri, kendi hesapları yerine aile fertleri ya da başka kişilerin hesaplarına para gönderilmesini istiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu durumu fark ederek denetimlerini sıklaştırdı. Kayıt dışı işlemleri engellemek için şua anda kapsamlı bir ceza sistemi üzerinde çalışılıyor.

Yeni vergi paketinde, başkasına ait banka hesaplarına yapılan para transferlerine yönelik cezaların da geleceği öngörülüyor. Bu tür işlemler tespit edildiğinde hem banka hesabını kullanan vatandaşa hem de kullandıran vatandaş ya da vatandaşlara ayrı ayrı ceza kesilecek.

Bir mal ya da hizmet karşılığı için yapılan para transferlerinin, başkasının hesabına yapılması durumunda, işleme konu tutarın yüzde 10’u oranında para cezası kesilecek. Cezanın asgari tutarı 25 bin TL, azami tutarı ise 20 milyon TL seviyesinde olacak.

Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor Sürücüler bayram edecek: Trafik cezası bu yöntemle sona eriyor

Bu yeni düzenlemeler ve bakanlık tarafından gerçekleştirilen sıkı denetimler, bankada hesabı olan her vatandaşın çok dikkatli olmasını gerektiriyor. Kayıt dışı işlemlerden kaçınmak ve ödemeleri kendi hesapları üzerinden yapmak, olası cezalardan korunmak için çok büyük önem arz ediyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber