Kuru fasulye, sağlık açısından oldukça faydalı ve lezzetli bakliyatlar arasında öne çıkar. Ancak yanlış saklama koşullarında muhafaza edilen veya uzun süre bekletilen kuru fasulye zamanla böceklenme sorunuyla karşılaşabilir.

Kuru fasulye, besleyici değeri yüksek ve sıkça kullanılan bir baklagildir. Protein, lif, vitamin ve mineral açısından zengin olan kuru fasulye, sağlıklı beslenme için önemli bir kaynaktır.

Kolesterolü düşürme, sindirimi düzenleme ve uzun süre tok tutma gibi faydalarıyla biliniyor.. Genellikle suda bekletilip haşlanarak tüketilir ve çeşitli yemeklerde kullanılır. Ancak son zamanlarda sıcak hava koşulları kuru fasulyede böceklenme problemlerine yol açabiliyor.

1 ÇAY KAŞIĞI KARBONAT EKLEYİN

Kuru fasulyeye 1 çay kaşığı karbonat eklemek doğal bir böcek kovucu olarak işlev görür. Kuru fasulyenin bulunduğu kapta nemi emer ve böceklerin gelişimini engeller. Ayrıca, karbonat fasulyenin tazeliğini korur ve bakteri oluşumunu da önler.

Hava geçirmez saklama kabının veya kavanozun tabanına 1 çay kaşığı karbonat serpin. Kuru fasulyeleri kabın içine koyun, kabı sıkıca kapatın ve serin, kuru bir yerde saklayın.

19 Temmuz Bim Aktüel Kataloğu: BİM'de bu hafta neler var? 19 Temmuz Bim Aktüel Kataloğu: BİM'de bu hafta neler var?

Tuz, nemi emerek böceklerin yaşaması için elverişsiz bir ortam oluşturur. Kabı sıkıca kapatın ve serin, kuru bir yerde saklayın. Bu basit yöntemle, kuru fasulyelerinizi böceklenmeden uzun süre taze tutabilirsiniz.

TUZ NEMİ EMİYOR

Kuru fasulyelerin böceklenmesini önlemek için etkili bir yöntem, fasulyelere tuz eklemektir. Kuru fasulyeleri hava geçirmez bir saklama kabı veya kavanoza koyun. Üzerine bir miktar tuz serpin; bu, böceklerin fasulyelere yaklaşmasını engeller.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER