Bayram sonrasında kırmızı et fiyatlarına zam gelmesi herkesi şaşırtmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den et fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi. 

Kurban Bayramı sonrasında kırmızı et fiyatlarının düşmesi beklenirken kırmızı ete 10 liralık zammın gelmesi hem kasapları hem de vatandaşları şaşırtmıştı. Sadece maliyeti 140 lirayı bulan karkas etin kilosu raflarda en düşük 150 liradan satılırken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, et fiyatları ile ilgili açıklama yaptı. 

"İNDİRİM YAPACAĞIZ"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Et ve Süt Kurumu olarak kuzu eti fiyatıyla ilgili yüzde 25'lik bir indirim yapacağız" açıklamasını yaptı.

Tarım Kredi'den yeni hamle! Sıradaki indirim bu reyonda olacak Tarım Kredi'den yeni hamle! Sıradaki indirim bu reyonda olacak

"İNDİRİM YARINDAN İTİBAREN BAŞLAYACAK"

Et ve Süt Kurumu (ESK), indirimli fiyatların yarından itibaren başlayacağını belirtirken yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "ESK, üreticiden koyun kuzu alımlarını arttırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedefliyor. ESK, kuzu etinde dönemsel arz fazlalığından kaynaklanan fiyat dengesizliklerinin önüne geçmek amacıyla yerli üreticiden aldığı küçükbaş hayvanı bir taraftan tüketiciye indirimli fiyata ulaştırırken diğer yandan kuzu karkas olarak ihraç ederek üreticinin emeğine sahip çıkmayı hedefliyor. İhracat canlı olarak değil karkas olarak gerçekleştirilecek. Kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş eti yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvansal yağlar ülke ekonomisine kazandırılmış olacak."

YÜZDE 25'LİK İNDİRİM 

İndirim sorası gövde kuzu 129,75 liradan 98 liraya, kuzu pirzola 181,50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114,50 liradan 86 liraya düştü.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.