Yaz tatili sona eriyor... Milyonlarca öğrenci pazartesi günü dersbaşı yapacak. Dolu dolu geçen tatilin ardından okulların açılmasını bekleyen öğrenci ve velileri heyecan sardı. Aynı zamanda telaş da başladı.

ÖZEL OKULLARDA FİYAT ARAŞTIRMASI

Bu kapsamda okul servisleri, araç-gereçler için harekete geçildi. Kimi veliler de özel okullarda eğitim almasını istedikleri çocukları için fiyat araştırması yaptı. En çok merak edilen ise okul servis ve yemek ücretleri oldu. 

"ÖZEL OKULLARDAN GARANTİSİNİ ALDIK"

Fahiş fiyatlar veliler tarafından tepki çekerken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den önemli açıklamalar geldi.

Tekin, servis ve yemek ücretlerine ilişkin, "Özel okullarla yaptığımız istişarelerde servis ve yemek ücretlerinde kamuoyunu rahatsız edecek artışlar yapmamalarının garantisini aldık." dedi.

CEP TELEFONU YASAĞI GELİYOR

Tekin, öğrencilerin cep telefonlarını derse girmeden teslim edeceklerini, öğretmenlerin de kötü örnek olmamaları adına sınıfa telefonla girmeyeceğini bildirdi.

"BAĞIŞ ÜCRETİ YOK"

Tekin, zorunlu bağış konusu sorusuna, “Böyle bir usul asla yok, ne kayıt ücreti ne bağış zorunluluğu var. Bu konuda velileri zorlayanları hem hukuk hem de sözlü olarak uyarıyoruz.” şeklinde konuştu.

SINIF TEKRARI YÖNETMELİĞİ 

Devamlılık ve sınıf tekrarı konusunda ısrarcı olduklarını söyleyen Bakan Tekin, “Bunun eğitim öğretim sürecini sekteye uğratan sorunlardan olduğunu düşünüyoruz. Yönetmeliğimiz yayın sürecinde." ifadelerini kullandı.

OBETİZE İLE MÜCADELEYE DEVAM

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen hafta yayımladığı bir genelge ile obeziteyi gündemine aldığını söyleyen Bakan Tekin, “Bu önümüzdeki dönemin önemli problemlerinden biri. Dersten önce ilkokul, ortaokul ve liseye kadar dersten önce fiziksel aktivite yapılabilmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Kırmızı et fiyatları neden uçtu? Rekabet Kurumu nedenini açıkladı Kırmızı et fiyatları neden uçtu? Rekabet Kurumu nedenini açıkladı

"48 BİN DERSLİK ELDEN GEÇTİ"

Deprem bölgesindeki çalışmaları da anlatan Tekin, "Güçlendirme yaptığımız, onarım yaptığımız okullar oldu, 48 bin dersliği elden geçirmiş, eğitim öğretime hazır hale getirmiş olduk."

Tekin ayrıca, deprem bölgesindeki öğretmenlere barınma amacıyla İçişleri Bakanlığı ve AFAD koordinesinde 11 bin konteyner tahsis ettiklerini bildirdi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.