Hilas Otel

Çelik İnşaat

Bafra’da atık malzemelerden iş yeri açtı

Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan Süphan Feyza Bektaş dededen kalma evi kullanarak, işe yaramayan atık durumda olan eşyalarla evi bir işletme dükkanı haline getirdi.

Bafra’da atık malzemelerden iş yeri açtı

Eskicilerden aldığı kullanılmayan eşyaları, deden kalma evini bir işletme dükkanı haline getirme fikri kendisinde hep olduğunu, asıl amacının ise buranın bir tarih olduğunu ve orjinali ile aynı orantıda giderek, tarihi bozmadan bir iş yeri açmak olduğunu belirten işletme sahibi Süphan Feyza Bektaş, burası aslında dediğim gibi bir tarih ve bu tarihi bir mekana başka insanları da sokmak istiyorum. 


YENİ NESİL KÜÇÜK EVLERE ALIŞMIŞ 


Yüksek tavanları, kocaman pencereleri ile yeni modern binaların dışında kendisine yer bulmuş ve 1800'lü yıllarda yapılmış bir evi yeni nesile tanıtmayı da hedeflediğini söyleyen Bektaş, “Buraya insanlar geldiklerinde gözlerine inanamıyor, çünkü artık yeni nesil o kadar çok alışmış ki küçük evlere buraya girdiklerinde inanamıyorlar ve bu evlerin değeri bu şekilde ortaya çıkıyor” dedi.


EVİN İÇİNDE SU SARNIÇINI GÖRENLER ŞAŞIRIYOR


İşletme sahibi Süphan Bektaş, “Eski bir evi insan değerine sunmak benim için en önemli amaç ve benim için çok önemli bir görev bence, mesela bu evde yer altında su sarnıcı var, gelen misafirlere burayı gösterdiğimde herkes şaşkınlıkla bakıyor, çünkü kimse evlerin içinde bir su sarnıcı görmemiş. Asıl amacım atık malzemelerin değerlendirilmesi gerektiği ve insanlara geri dönüşümün olduğunu göstermek. Bunlarla beraber buraya gelen misafirlerin sağlıklı beslenmelerini sağlamak” diye konuştu. 


BİR YILDA TAMAMLADIM


İşyerinin dekorasyonunun tamamen kendisine ait olduğunu da söyleyen Bektaş “Eskicilerden, hurdacılardan, ikinci el eşya satan dükkanlarından kıyıda köşede kullanılmayan malzemeleri alarak ve onları kullanarak bir yılda burayı hazır hale getirdim” şeklinde ifade etti. 


GÖRENLER BURAYI MÜZE SANIYOR


Bektaş, “İlk defa görenler , önce şöyle bir bakıyor, sonra kapıdan içieri giriyorlar burası müze mi diye bize soruyorlar. Bizde evet burayı bir müze gibi yapmaya çalıştık, buraya gelip sohbet edebilir, çay ikram edebilirim diyorum. İçeri girenler daha sonra buranın büyüsüne kapılarak tüm evi geziyorlar” dedi.


BURAYI GERİ DÖNÜŞÜM MÜZESİ YAPMAK İSTİYORUM


Bektaş, burayı bir geri dönüşüm müzesi yapmak istediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: 

“Burayı bir müze haline getirirken ne yapabilirim konusunda bir fikrim oluştu, madem müze haline getirmek istiyorum, burada sağlıklı yemekler neden olmasın, gelen misafirlerim hem evi geziyor, hem de sağlıklı yemekler yiyorlar" dedi.


Haber: Emre Şahinol

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER