Türkiye'de ehliyet sahibi kişi sayısı 33 milyonu aşmış durumda ve yapılan statü değişiklikleri, yeni sürücü adaylarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Pek çok iş başvurusunda B sınıfı ve motosiklet ehliyetine sahip olanlar avantaj sahibi oluyor. 18 yaşını dolduran pek çok genç, bir sürücü kursuna başvuruyor.

Akaryakıta zam geliyor iddiası! Akaryakıta zam geliyor iddiası!

Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı, sürücülerin taleplerini değerlendirerek ortak bir çalışmayla M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetlerde aranan 18 yaş şartını 16'ya düşürmüştü.

Aynı şekilde, D sınıfı ehliyet için gereken 26 yaş şartı da 24'e indirilmişti. En yaygın kullanılan B sınıfı ehliyetler için yapılan değişiklikle, bu ehliyete sahip milyonlarca vatandaş, 50 CC motosiklet sürme yetkisini 125 CC'ye çıkarabilmişti.

EHLİYETLERDE YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Milyonlarca B sınıfı ehliyeti olan kişinin motosiklet kullanabilmesi için harç ödeme zorunluluğu kaldırılmışken, ehliyet statülerinde yeni düzenlemeler yapılacağı öğrenildi.

2024 yılında yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, B sınıfı ehliyet sahipleri belirli şartları sağlayarak 125 CC'ye kadar motosiklet kullanabilir hale geldi.

Bu hak, daha önce yalnızca A1 sınıfı ehliyet sahiplerine tanınmıştı. Ağır motosiklet kategorisine giren 125 CC üzerindeki araçları kullanma izni, B sınıfı ehliyet sahiplerine tanınırken, bu ayrıcalığın kapsamının genişletilmesi ve A2 sınıfı ehliyetleri de kapsaması bekleniyor.

ALINTI: KAMUSONHABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER