Karayolları Trafik Kanunu'ndaki değişiklikle ehliyetlerin kapsamını kısıtlayan koşul kaldırıldı. Ortadan kaldırılması şartıyla B sınıfı sürücü belgelerinin kapsamı genişletildi. Bu değişiklik, milyonlarca B sınıfı ehliyet sahibini doğrudan etkiliyor.

Yeni düzenleme, sürücülerin daha fazla araç türünü kullanabilmesine olanak tanıyarak tekrar sınava girme zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Merkez Bankası açıkladı: Parasını ona yatıran yaşadı Merkez Bankası açıkladı: Parasını ona yatıran yaşadı

Bu değişiklikle birlikte, B sınıfı ehliyeti olan sürücüler artık 125 CC'ye kadar olan motosikletleri de tek ehliyetle kullanabilecekler.

Yeni düzenlemeye göre, direksiyon eğitimini tamamlayan sürücülerin ehliyetleri otomatik olarak güncellenecek ve ek bir işlem yapmalarına gerek kalmayacak.

HANGİ B SINIFI EHLİYET OLANLAR 125 CC MOTOR KULLANABİLİR?

2024 yılının Şubat ayında Karayolları Trafik Yönetmeliğinde bir değişikliğe gidilerek karar Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Böylece en az 2 yıllık B sınıfı ehliyeti olan sürücüler belli kriterleri karşılamaları halinde artık A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletleri kullanabilir hale getirildi.

Yeni yönetmelik kapsamında, B sınıfı ehliyete sahip sürücülerde aranan koşullar şu şekildedir:

En az iki yılık B sınıfı ehliyete sahip olmak.

Motosiklet kullanımına engel bir sağlık sorununun bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.

Son 5 yıl içinde B sınıfı ehliyetinin geçici süre dahil hiçbir şekilde iptal edilmemiş olması.

B sınıfı ehliyeti olan vatandaşların 125cc'ye kadar motosiklet kullanması için de sadece ek sürüş derslerini almaları yeterli olacak.

Ayrıca bir sınava girmeleri gerekmeyecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber