Son bir ayda uluslararası piyasada ham ayçiçek yağı fiyatları yaklaşık yüzde 20 oranında artış gösterdi ve 870 dolardan 1.030 dolara yükseldi.

Bu artışın yurt içindeki raf fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Sektör temsilcileri, uluslararası piyasalardaki bu yükselişin iç pazarda da etkili olacağını ifade ederek, bayram sonrasında ve temmuz ayında ayçiçek yağı fiyatlarında yüzde 10 civarında bir artış olabileceğini öngörüyorlar.

Emekli maaş farkları ne zaman yatacak? İşte tarihler Emekli maaş farkları ne zaman yatacak? İşte tarihler

Şu anda zincir marketlerin kendi markalı 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 195 lira civarında seyrediyor. Markalı ürünlerin fiyatları ise 250 ila 279,95 lira arasında değişiyor.

Kadoğlu Yağ Sanayi İthalat Müdürü Muzaffer Yıldırım, yurt dışında son dönemde büyük fiyat artışları yaşandığını belirtti. Bir ay önce 870 dolar olan ham ayçiçek yağı fiyatlarının şu anda 1020-1030 dolar seviyelerine yükseldiğini ifade etti.

"FİYATLAR GERİDE"

Yıldırım, fiyatların manipüle edilmesinin söz konusu olduğunu, şu anda damping ve anti dampingin bulunduğunu belirtti. Fiyatların zincir marketler dolayısıyla çok geride olduğunu öne süren Yıldırım, "Ayçiçek yağı fiyatları, şu anda normalde olması gerekenin çok altında. Maliyetin altında fiyatlarla raflarda bulunuyor ve imalatçı firmalar çok büyük bir sıkıntı yaşıyor. Fiyat artışının bayramdan sonra birden raflara yansıması mümkün değil. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 300 lira olması da çok mümkün gözükmüyor. Fiyat 230 ile 250 lira civarına gelebilir. Fiyatın olması gereken seviye ise maksimum 250 lira civarında olur" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: DÜNYA