doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Av. Serpil Dönmez: “Çarşamba’da Yeniden Rant Değil, Halk Kazandı”

carsambada-rant-degil-halk-kazandi
Daha Fazla Göster

Av. Serpil Dönmez: “Çarşamba’da Yeniden Rant Değil, Halk Kazandı” Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulan biyokütle enerji santrali ile ilgili yöre sakinlerinin açtığı ikinci davada da 3. İdare Mahkemesi, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını yeniden bozdu. Av. Serpil Dönmez karar gereğince yürütmenin durdurulması için çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Samsun’da Çarşamba İlçesi’nde yapılan BES için açılan ve 3. İdare Mahkemesi’nde görülen ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istemiyle, yöre halkının açtığı ikinci davada ‘ÇED gereklidir’ kanaatine varıldı. Av. Serpil Dönmez, “Karar gereğince derhal yürütmenin durdurulması gerekmekte olup, tüm işlemler tarafımızca derhal yapılacaktır” dedi.

WhatsApp Image 2021 09 29 at 14.04.47 Ana Manşet

HUKUKA AYKIRI

Çarşamba İlçesi’ndeki tartışmalı santralle ilgili Eğercili Mahallesi sakinlerinden Mehmet Değerli, Recep Yavan, Murat Şenel ve Seyfettin Yavan’ın açtığı ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı’nın da da müdahil olduğu Samsun 3. İdare Mahkemesi’nde görülen dava ile ilgili kararda “Tesisle ilgili proje tanıtım dosyasının, usul ve teknik yönlerden yeterli olmadığı, eksikliklerin olduğu, proje kapsamında incelenmesi gerekli tesisin hava kirliliği ve kontrolü, flora, fauna, meteoroloji ve özelllikle hidrolojik ve hidrejeolojik olarak tesis için kullanılacak su kaynağının belirli ve tutarlı olmadığı, proje kapsamında ihtiyaç duyulan suyun temini için açılacak sondaj kuyusu ya da kuyularının çevrede yaşayan köy/mahalle halkının içme, kullanma ve tarım arazileri için gerekli su kaynakları üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin ne tür önlemler alınmak suretiyle giderileceğinin ortaya konulmadığı anlaşılmakla, dava konusu Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce verilen 19/07/2019 tarih ve E2019110 sayılı “ÇED Gerekli Değildir” kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

IMG 2189 scaled Ana Manşet

DANIŞTAY BOZMUŞTU

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Av. Serpil Dönmez, “Çarşamba ve Samsunlunun verdiği hukuk mücadelesinde yeniden rant değil, halk Kazandı. Samsun 3. İdare Mahkemesi’nde görülen ve daha evvel de kabul edilen davamız Danıştay 6. Dairesi tarafından eksik bilirkişi incelemesinden bahisle Danıştayca bozulmuştu. Yeniden yapılan yargılama ve bilirkişi heyeti incelemesi akabinde Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından iddia ve taleplerimiz kabul edilerek, biyokütle enerji santrali hakkında Samsun Valiliği tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının yeniden iptaline karar verilmiştir. Karar gereğince derhal yürütmenin durdurulması gerekmekte olup yetkili mercilerce gereğinin yapılması hususunda gerekli tüm işlemler tarafımızca derhal yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir