Son enflasyon gelişmelerine bağlı olarak ATM'lerde para çekme ve yatırma işlemlerinde yeni düzenlemeler hayata geçiriliyor. Özellikle 5, 10 ve 20 TL'nin kullanımının azaldığı bu dönemde, bu düzenlemeler büyük önem arz ediyor.

Son zamanlarda yaşanan fiyat artışları nedeniyle, vatandaşlar ürünleri satın alırken en az 50 TL üzerinden ödeme yapma gerekliliğini dile getiriyorlardı. Ayrıca, 5 TL'nin bozuk para olarak kullanıma girmesi uzun süre gündem de kalmıştı.

Yapılan açıklamalara göre, ATM'ler üzerinden işlem yapacak olan kişiler belirlenen kağıt para tutarlarını çekemeyecek veya hesaba yatıramayacaklar.

Para çekme sistemiyle ilgili yapılan değişiklikler hakkında ilk açıklama yetkili kişiler tarafından yapıldı. Buna göre, artık ATM'lerden 5 TL, 10 TL ve 20 TL çekmek mümkün olmayacak.

Para çekme veya yatırma işlemi yapmak isteyenlerin en az 50 TL'den başlayarak 100 TL ve 200 TL üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecekleri ifade edildi.

Ziraat Bankası'nın eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu da konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalara yer vermişti.

Bankaların artık ATM'lere sadece 200, 100 ve 50 TL'lik banknotlar yerleştireceği, 20, 10 ve 5 TL'lik banknotların yer almayacağı ifade edildi.

Geleneksel banknotların yerini 200 TL'lik banknotların almasıyla birlikte, bankalar da 10 ve 20 TL'lik banknotları ATM'lerde kullanıma kapatma kararı aldı.

Bu durumda, artık bir kişi hesabına para yatırmak veya çekmek istediğinde 50 TL, 100 TL ve 200 TL tutarlarını kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilecek.

kamu son haber

Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.