Atakum Belediyesi ve Samsun'daki Rotary Kulüpleri işbirliği ile; 19 Mayıs 1919'dan 29 Ekim 2023'e kadar gelişen ve Cumhuriyet'e giden yoldaki tarihi olayların kronolojik olarak belirtileceği sütunların yer alacağı 100. Yıl Anıt Park Projesi'nin temel atma töreni yapıldı. 

"İLKELER BU MEYDANDA YAŞAYACAK"

Atakum Kent Meydanı'nın olduğu alanda Cumhuriyet'in 100. yıl dönümüne özel olarak geliştirilen projenin temel atma töreni Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve Samsun'daki Rotary Kulübü'nün temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kent Meydanı'nın yaşam alanı olacağını kaydeden Başkan Deveci, "Bu kent meydanı böyle çıplak bir meydandı. Buraya bir yaşam alanı oluşturmak gerekiyordu. Cumhuriyetin 100. yılında çok anlamlı bir proje oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün yol haritasını anlatan süreci çocuklar görecekler burada. Her bir sütunda yer alacak tarihi değerleri tek tek okuyacaklar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerini bu meydanda yaşatacağız. Cumhuriyet'in ilkelerini toplumda, Anadolu'da yaygınlaştıracağız. Burası İlk adım şehrinin böyle tarihi bir sorumluluğu var. Birlikte bu sorumluluğu yerine getireceğiz" dedi.

Samsun'da suçüstü yakalandılar! 5 kişiye ceza yağdı Samsun'da suçüstü yakalandılar! 5 kişiye ceza yağdı

"CUMHURİYET'E GİDEN YOL"

100. Yıl Anıt Park Projesi'yle ilgili basın açıklamasını okuyan Atakum Rotary 2023-2024 Dönem Başkanı Fahrettin Çakırsoy da şunları söyledi: "Samsun'daki rotary kulüpleri 'kendinden önce hizmet' şiarı ile yıllardır şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa hizmet etmeye devam etmektedir. Samsun'daki 7 Rotary Kulübü olarak Kurtuluş Savaşı'nın ilk ateşinin yandığı, Cumhuriyetimizin simge şehri olan Samsunumuza tüm Samsunluların sahip çıkacağı 100. Yıl Anıt Parkı'nı kazandırmak için çalışmalara başladık. 100. Yıl Anıt Parkı'nın tüm maliyetleri dernek üyelerinin ve sponsorların bağışları ile karşılanmaktadır. Anıt Park'a Atatürk ilke ve devrimlerinin anlatıldığı yürüyüş yolu ile girilecek, parkın içindeki 100 sütünda 19 Mayıs 1919'dan 29 Ekim 2023'e kadar gelişen ve cumhuriyetimizin oluşumunu ilmek ilmek işleyen tarihi olaylar kronolojik olarak belirtilecektir." 

"AMACIMIZ İNSANLIĞA HİZMET"

Uluslararası Rotary’nin amacının dünya barışını oluşturmak ve insanlara da hizmet etmek olduğunu dile getiren UR 2430 Bölge Güvernörü Teoman Kaynar ise, "Biz rotaryenler olarak bir nebze de olsa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e karşı olan bağlılığımızı ve şükranlarımızı sunabilmek için böyle bir anıt park yapmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

"GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK"

100. Yıl Anıt Park Projesi'nin detayları hakkında bilgi veren ve amaçlarının gelecek nesillere Cumhuriyet'in kuruluş aşamalarını öğretebilmek olduğunu kaydeden Samsun Rotary 2023-2024 Dönem Başkanı Nur Aydıner de, "Bizim amacımız burada Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun her zaman hatırlanması ve aynı heyecanın yaşanması. Bunun için hep birlikte bir çalışmaya başladık" diye konuştu. 

Temel atma törenine ayrıca, Karadeniz Rotary 2023-24 Dönem Başkanı Gökhan Ongun, İlkadım Rotary 2023-24 Dönem Başkanı Kübra Yayla Varmış, 19 Mayıs Rotary 2023-24 Dönem Başkanı
Selçuk Tanrıverdi, Canik Rotary 2023-24 Dönem Başkanı Serkan Acar, Bafra Kızılırmak Rotary 2023-24 Dönem Başkanı Zergun Demirci katıldı.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.