ATAKUM BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Atakum Belediye Meclisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan marina projesi kapsamındaki yeni mendireğin imar planı hakkında görüş talebi nedeniyle olağanüstü toplandı. Meclis üyeleri, Samsun Kurupelit Tahkimat ve Mendirek amaçlı imar planına oy çokluğuyla ret kararı verdi. 

GÖRÜŞ BİLDİRDİLER

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında, toplanan mecliste, Kurupelit Marinası’nın doldurulması ve yeni yat limanı inşa edilmesiyle ilgili imar planı görüşüldü. Oy çokluğuyla ret kararının çıktığı mecliste, Mimarlar Odası Samsun Şubesi Kent İzleme Komitesi Üyesi İshak Memişoğlu ve İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak da görüş bildirdi. 

"KAMU KAYNAKLARIYLA YAPILDI"

Memişoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin marina projesiyle ilgili raporu değerlendirerek, “Raporda mevcut marinanın neden sökülmesi gerektiğine ya da formunun neden değiştirilmesi gerektiğine dair bir saptama yok. Elimizde kamunun kaynaklarıyla elde edilmiş bir yapı var. Evet hatalı. Zamanında ayrıntılı incelemeler yapılsaydı, böyle sonuçlar çıkmayacaktı ama netice itibarıyla konuştuğumuz noktada burada olması gerektiğidir. Çünkü bu marina gerek Atakum gerek Samsun ve bölge halkı tarafından kabul görmüş bir marinadır. Ancak içinde bulunduğu fiziki koşullar, sağlıklı kullanımını engeller durumda. Dolayısıyla bugün bizim sormamız gereken soru bu sağlıksız durumu ortadan kaldırabilir miyiz? Ancak bu raporda bu soruya yönelik hiçbir cevap yok.” ifadelerini kullandı.

SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR

Raporda projenin gerçekleştirileceği alanda yapılan sondaj çalışmalarında ‘Deniz suyu derinliğinin eksi 2 ila 4 buçuk metre arasında olduğu tespit edilmiştir' ifadesinin yer aldığını ve burada dip taraması yapılması gerektiğini belirten Memişoğlu, “Bu noktadan baktığımızda; eğer yapılacak havuzun içerisinde de derinlik sorunu varsa ve dip taraması yapılması gerekiyorsa; o zaman biz mevcut alanın dip taramasını yaparak bu işi yapabileceğimiz, raporun bu saptamasında ortaya çıkıyor. Raporda bahsedilen ve sorun teşkil eden yerlerden bir tanesi Sazak Deresi’nin buraya akmasının engellenmesi noktasında; bir yapı yapılarak sorunun büyük oranda engellendiği söyleniyor. Ancak yine burada alınan tedbirlerle, Sazak Deresi’nin ağzının dışarıda bırakılabileceği biçimde planlama yapılmak suretiyle; derenin mevcut alana akması engellenebilir.” şeklinde konuştu.

KUMSAL YOK OLACAK İDDİASI

Hüseyin Talak ise projenin hayata geçirildiği takdirde çevrede ağır tahribatlar yaratacağına dair teknik raporların olduğunu belirterek, “Atakum kıyısında 62-63 metre oyulmalara sebep vereceği ve daha ileride de kum alanları oluşturacağına dair bir rapor elimize geldi. Biz bu raporu Google üzerine yansıttığımızda, bu oyulmaların binaların cephelerine kadar dayandığını gördük. Bu çok önemli bir tahribat. Bu rapor 2021-2040 tarihleri arasında 62- 63 metre oyulmaların görüleceği ve kumsalın tamamen yok olacağını ortaya koyuyor.” dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir: “İlçeyi modern yollara kavuşturuyoruz" Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir: “İlçeyi modern yollara kavuşturuyoruz"

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.